piątek, 31 lipca 2015

Dawno, dawno temu, za górami, za lasami...

źródło
Baśnie braci Grimm znamy chyba wszyscy. Nowe adaptacje zarówno filmowe, jak i książkowe, wersje współczesne, historie opowiedziane z punktu widzenia różnych bohaterów są od pewnego czasu bardzo popularne. Niedawno na wielu blogach pojawiały się na przykład opinie o książce Philipa Pullmana "Baśnie braci Grimm dla dorosłych i młodzieży. Bez cenzury".

Książka Vivian Vande Velde jest adresowana do dziecięcego odbiorcy, może nie dla przedszkolaków, ale dla młodszych nastolatków jak najbardziej. Napisane na nowo, z dużym poczuciem humoru, ukazują trzynaście dobrze znanych historii w nieco innym świetle. To wciąż są te same baśnie, ale jakby nie te same. Wyraźnie swoje trzy grosze dorzuciły jakieś nobliwe czarownice siostrzyczki.

czwartek, 30 lipca 2015

Hurtownia kryminalna #3



Najwyższa pora na kolejną odsłonę Hurtowni kryminalnej - tym bardziej, że książek przeczytanych przez ostatnie tygodnie sporo, a notek jak na lekarstwo. Wojaże zakończone, zatem w ramach odpoczynku po urlopie, w przerwach między kolejnymi rozwieszaniami prania, krótkie prezentacje kryminalne - zapraszam :)


źródło
Kobieta w klatce Jussi Adler-Olsen jest jedną z nielicznych książek przeczytanych po obejrzeniu przez mnie jej ekranizacji.
Zwykle hołduję zasadzie najpierw książka, potem film. Tym razem było odwrotnie.

Detektyw Carl Mørck staje na czele nowego wydziału - Departamentu Q, którego celem jest ponowne przeanalizowanie nierozwiązanych spraw z przeszłości. Nowe stanowisko Carla może się wydawać awansem, ale tak naprawdę jest bardziej próbą odsunięcia konfliktowego i zgorzkniałego po traumatycznych przejściach policjanta od współpracy z kolegami. Biuro Departamentu Q mieści się w piwnicy, a Mørck dostaje do pomocy jednego współpracownika, uchodźcę z Syrii, Assada.

Bardziej przypadek niż celowe działanie sprawia, że detektyw zaczyna się zajmować zagadką sprzed 5 lat - tajemniczym zniknięciem wpływowej duńskiej parlamentarzystki. Początkowo zobojętniały, w miarę zagłębiania się w szczegóły, Carl zauważa niedociągnięcia i nieścisłości wcześniejszego śledztwa i mobilizowany przez Assada coraz mocniej angażuje się w sprawę.
Równolegle, z punktu widzenia Merete, poznajemy wydarzenia sprzed lat, emocje, targające uwięzioną kobietą, zachowanie porywaczy, dostajemy też sporo wskazówek co do ich motywu.

wtorek, 28 lipca 2015

Widokówki z wakacji - Czarnogóra

Ośmielona komentarzem Natanny powspominam przez chwilę dopiero co zakończone wojaże wakacyjne.
Podobnie jak w ubiegłym roku, część urlopu spędziliśmy "w drodze" - jadąc do i z Grecji. Tym razem zaplanowaliśmy zwiedzanie Czarnogóry i Albanii.

Do Czarnogóry wjechaliśmy piękną widokowo drogą wiodącą z Sarajewa wzdłuż rzeki Driny, a następnie przełomem rzeki o wdzięcznej nazwie Piva i wzdłuż Jeziora Pivskiego.


W aucie można było usłyszeć westchnienia - O jacie! Pięknie! - a to była dopiero zapowiedź czarnogórskich krajobrazów.

wtorek, 7 lipca 2015

Czerwcowe rozmaitości



Krótka, bo pisana w trakcie wyjazdu i z limitowanym dostępem do internetu, prezentacja książek przeczytanych w czerwcu.

Katarzyna Puzyńska Trzydziesta pierwsza
Marcin Mortka, Marta Kurczewska Tappi i urodzinowe ciasto
Zofia Stanecka, Daniel de Latour Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach.
Jussi Adler-Olsen Kobieta w klatce
Marcin Mortka, Marta Kurczewska Tappi i pierwszy śnieg
Robert M. Wegner Niebo ze stali. Opowieści z meekhańskiego pogranicza.
Agnieszka Krakowiak-Kondracka Jajko z niespodzianką
Barbara Kosmowska samotni.pl