poniedziałek, 31 października 2016

Zabójcza zagadka matematyka

źródło
Każdy na pewno nie raz chciał zabić swojego matematyka.


Lubicie matematykę? 
Adela, Luc i Nico nie należą do szczęśliwców, którzy dostrzegają piękno Królowej Nauk. Z innymi przedmiotami radzą sobie całkiem nieźle, ale gdy trzeba rozwiązać równanie, albo co gorsza zadanie tekstowe, w głowie mają tylko pustkę.

Każde z nich ma sprecyzowane zainteresowania. Adela pochłania każdą powieść kryminalną, na jaką natrafi, Luc uwielbia fantastykę, zaś Nico komiksy i gry komputerowe. Cała trójka jest inteligentna, ale do matematyki się zrazili, nie rozumieją jej i nawet sympatia do nauczyciela nie jest w stanie tego zmienić.

Ostatnia w roku klasówka przesądza sytuację uczniów - całą trójkę czeka poprawka z matematyki. Jednak nauczyciel wychodzi z niecodzienną propozycją. Proponuje uczniom grę. W kilku miejscach pozostawi koperty z zadaniami matematycznymi i logicznymi zagadkami. Jeżeli rozwiążą je przed określoną godziną, zdadzą egzamin, unikając w ten sposób poprawki. Adela, Luc i Nico podejmują wyzwanie. W końcu nie mają nic do stracenia.

niedziela, 23 października 2016

Diabelski owoc - kryminał kulinarny

źródło
Czy zawód kucharza może być niebezpieczny? Nie mam tu na myśli ryzyka użycia noża niezgodnie z przeznaczeniem, bądź oparzeń, to oczywiste czynniki ryzyka związane z tą pracą, ale czy można stracić życie na przykład z powodu nowego, rewelacyjnego przepisu, bądź odkrycia nowej przyprawy?

Tom Hillenbrand przekonuje, że tak. Jego bohater, Xavier Kieffer to mistrz haute cuisine, który jednak po kilku latach udziału w morderczym wyścigu na szczyt umiejętności kulinarnych, usuwa się w cień. Wybiera spokojne życie w Luksemburgu i prowadzenie małej restauracyjki w Dolnym Mieście. Zamiast wykwintnych potraw haute cuisine specjalizuje się w regionalnych smakołykach, takich, jak Judd mat Gaardebounen (wędzona karkówka podawana z bobem), Kuddelfleck (flaki po luksembursku) czy Gromperekichelcher (luksemburski placek ziemniaczny).

Tym większe jest jego zdumienie, gdy w jednym z gości rozpoznaje znanego, paryskiego krytyka kulinarnego. Jego obecność w lokalnej, kameralnej, nieubiegającej się o gwiazdki, restauracyjce jest po prostu dziwna. Jednak Xavier podejmuje wyzwanie i przygotowuje zamówioną potrawkę z zająca zgodnie ze wszystkimi regułami sztuki. Cóż kiedy krytykowi nie jest dane spróbować głównego dania, krótko po zjedzeniu rewelacyjnych pasztecików, nieszczęsny francuski tester pada martwy.

Przybyła na miejsce tragedii policja, po znalezieniu w rzeczach zmarłego wizytówki Kieffera, wyklucza przypadkowość wizyty w tej akurat restauracji, zaś sam Xavier staje się jednym z głównych podejrzanych, choć jeszcze nie zdaje sobie powagi z sytuacji. Okaże się bowiem, że podejrzenia policji to w gruncie rzeczy drobiazg, a gra toczy się o ogromne pieniądze, zaś wtedy pojedyncze ludzkie życia stają się zupełnie bezwartościowe.

niedziela, 16 października 2016

WPADŁY MI W OKO - nowości i zapowiedzi jesienne


Jesień jest zawsze bogata w nowości książkowe. Szczególnie październik, z racji Międzynarodowych Targów Książki, przynosi mnóstwo ciekawych tytułów. Ponadto część zapowiedzi listopadowych będzie dostępna w Krakowie. Pora szykować miejsce na półkach. (Jak to dobrze, że wynaleziono czytniki!)

Uwaga! Istnieje ryzyko, że ten post nie ma końca.

[okładki i opisy książek pochodzą ze stron wydawnictw, kliknięcie na grafiki przeniesie Was do źródeł :) ]

The One and Only
Najbardziej ( i najdłużej?) wyczekiwana (nie tylko przez mnie) książka tego roku :)

Marta Kisiel, Siła niższa, Wydawnictwo Uroboros
26.10.2016


Kontynuacja kultowego Dożywocia. Wymęczony codzienną rutyną, za to oswojony z niecodziennymi zjawiskami Konrad Romańczuk odkrywa, że nie jest jedynym posiadaczem anioła stróża, a dwie takie istoty pod jednym dachem to dopiero początek kłopotów.


piątek, 14 października 2016

Szkoła dla początkujących ... i dla zaawansowanych



W Dniu Edukacji Narodowej, potocznie funkcjonującym jako Dzień Nauczyciela, dwie godne polecenia książki o szkole - dla tych na początku drogi - Szkoła dla początkujących Elżbiety Pałasz i dla tych bardziej zaawansowanych - Projekt Breslau Magdaleny Zarębskiej.

Łucja i Łukasz rozpoczynają naukę w pierwszej klasie. Przypadek (i imiona zaczynające się na tę samą sylabę) sprawi, że już pierwszego dnia w szkole zwrócą na siebie uwagę, a z czasem zostaną dobrymi przyjaciółmi.

W dwudziestu krótkich opowiadaniach (idealnych do czytania na dobranoc) poznajemy przygody, zmartwienia, większe i mniejsze radości, które spotykają Łucję i Łukasza w trakcie roku szkolnego.

Pierwszy dzień w szkole, prace domowe, Dzień Nauczyciela, Mikołajki, bal karnawałowy i rozterki związane z wyborem przebrania, nieporozumienia między kolegami,  różne charaktery i zainteresowania - samo życie. Dzięki temu w tych historyjkach odnajdzie się każdy pierwszoklasista (drugo- i trzecio- też). Autorka operuje prostym językiem, ale opowiadania są mądre, poruszają ważne sprawy i mogą być punktem wyjścia do rozmów z małymi uczniami o podobnych sytuacjach z ich własnego podwórka.


wtorek, 11 października 2016

Jesienne zapasy książkowe


Jak widać sezon na czytanie przy kominku w pełni, pora zadbać o jesienno-zimowe zapasy (co wcale nie oznacza, że nie mam co czytać!). Ostatnie tygodnie były bardzo obfite w nabytki książkowe, szczególnie dołożyły się tu Śląskie Targi, na których miałam czas i okazję pobuszować wśród książek z antykwariatów oraz wymienić 5 książek na stoisku Śląskich Blogerów Książkowych.

Po lewej książki nowe:

Jørn Lier Horst Operacja Posąg - ogromna niespodzianka na stoisku Media Rodzina w Katowicach, bo przegapiłam premierę. Ale się Najmłodszy ucieszył! Już przeczytane. :))

Romek Pawlak Piotrek, Ulpik i tajemnica komputera - z autografem autora, z targów.

Jordi Sierra I Fabra Zabójcza zagadka matematyka - również targi:
Adela, Luc i Nico jako jedyni w klasie mają poważne problemy z matematyką. Nie mają głowy do cyfr i tyle! Gdy już wydaje się, że na pewno czeka ich poprawka, pojawia się szansa – mogą jeszcze raz przystąpić do egzaminu. Stawiają się w umówionym miejscu i... nagle widzą ciężko rannego nauczyciela! Mężczyzna przekazuje dzieciom pierwszą z kilku matematycznych wskazówek, które pozwolą znaleźć napastnika. Czy uda im się rozwikłać zabójczą zagadkę?
Czyż mogłam nie kupić??!

Rafał Skarżycki & Tomasz Lew Leśniak Hej, Jędrek! Masz cykora? - jedziemy z Jędrkiem na zieloną szkołę - już w czytaniu!

niedziela, 9 października 2016

Tydzień temu w Katowicach :)

Październik rozpoczął się cudnie, bo weekendowym wyjazdem na Śląsk. Po raz pierwszy wybraliśmy się na targi książki do Katowic, chociaż ochotę na to miałam już rok temu. Jednak zeszłoroczny termin w połowie listopada zupełnie nam nie pasował. Tym razem jednak Śląskie Targi zaplanowano przed krakowskimi, a pierwszy weekend października okazał się wyborny, również ze względu na pogodę.

Śląskie Targi Książki na pewno ustępują rozmachem zarówno krakowskim, jak i warszawskim, ale wbrew pozorom to oznacza bardzo dużo plusów. Mniej tłoczno, spokojniej, bez problemu można wypić kawę przy stoliku (a nie na przykład na kaloryferze), porozmawiać z autorami bez nerwowego spoglądania na zniecierpliwioną kolejkę fanów, nie wspominając o bezpłatnym wstępie. Nie zabrakło ciekawych spotkań, rozmów, autografów, natomiast nie stwierdziłam ścisku, duchoty i bólu głowy po kilku godzinach spędzonych na hali.


niedziela, 2 października 2016

A we wrześniu było tak..


... i słonecznie, i deszczowo, spacerowo i książkowo-filmowo. Nieustannie polecam Wioskę Fantasy, szczególnie dla spragnionych przygód i emocji mniejszych, większych, i tych całkiem dużych dzieciaków. Przetrwałam wrzesień, pomału wpadamy we właściwy rytm i wspinamy się na wyżyny rozwiązań logistycznych. Są zatem szanse, że październikowe statystyki czytelnicze będą lepsze (co naprawdę nie będzie trudne do osiągnięcia - gdyby nie czytanie Najmłodszemu, byłoby we wrześniu bardzo cieniutko).