poniedziałek, 29 czerwca 2015

Nasza paczka i niepodległość

źródło
Na tę książkę zwróciła moją uwagę Momarta - i bardzo, bardzo się cieszę, że o niej napisała!

Czym jest Nasza paczka i niepodległość?

Można by powiedzieć, że mini podręcznikiem do historii Polski dla dzieci.

To również przewodnik po sześciu polskich świętach:
Dniu Niepodległości, trzech świętach majowych, 4 czerwca i 15 sierpnia.

Przyznacie jednak, że podręcznik do historii nie brzmi szczególnie zachęcająco. Nawet to, że jest bogato i dowcipnie zilustrowany nie pomoże.

Zacznijmy więc jeszcze raz - Nasza paczka i niepodległość to książka przygodowa. Brzmi lepiej? A to najprawdziwsza prawda! :)

Oto Jacek i jego przyjaciele: Malinowski (którego wszyscy znają, ale nikt nie pamięta jak ma na imię), Jagoda (najświetniejsza dziewczyna w okolicy) i jej młodsza siostra Maśka oraz Wiktor, który czasem bywa przemądrzały i irytujący, ale naprawdę wie wszystko - a jeśli czegoś nie wie, to na pewno wie to Dziadek, który wprawdzie jest dziadkiem tylko Wiktora, ale i tak wszyscy nazywają starszego pana Dziadkiem. :-)

Cała paczka (bez Dziadka oczywiście, bo to w końcu dorosły) najchętniej spędza czas w Bazie w parku. W krzakach przypominających drzewną jaskinię każdy ma swoje ulubione miejsce, a rocznica założenia tej bazy staje się świetną okazją do świętowania.


[1]

Co się jednak stanie, gdy rodzeństwo Maciupków oraz Milczący Bruno przywłaszczą sobie Bazę? Czy Paczka zdoła odzyskać swoje miejsce?

Przygody sympatycznej grupy dzieciaków staja się pretekstem do poruszenia poważnych tematów, takich jak niepodległość, tożsamość, czy obrona słabszych. W sposób bardzo przystępny, w formie wesołych, pełnych dialogów opowiadań, Zofia Stanecka tłumaczy dlaczego obchodzimy Święto Pracy, czy Dzień Wolności i Praw Obywatelskich oraz jakie wartości wiążą się z tymi świętami. A wszystko podane przez pryzmat zabawy i emocji bliskich małemu człowiekowi. Bo chyba każdy zna na przykład awantury o kolejność dyżurów do sprzątania. I każdemu z nas łatwiej przychodzi pamiętanie o prawach, ale już słabiej o obowiązkach.

[2]Każde opowiadanie wieńczy bardzo kolorowa część historyczna. Tu znajdziemy najważniejsze daty, pojęcia, krótki rys historyczny. A wszystko bogato zilustrowane i dowcipnie skomentowane, ale co najważniejsze ciekawe i łączące wiedzę historyczną z edukacją patriotyczno-obywatelską.

[3]


Nasza paczka i niepodległość przyda się zarówno w domu do wspólnego poczytania i rozmów o naszych świętach, jak i w szkole - na lekcjach historii i godzinach wychowawczych (sprawdzone!). U nas przydała się również do napisania pracy na historię.

W bibliotece szkolnej - pozycja obowiązkowa, a i w domowej biblioteczce nie zawadzi!

Zaś autorom miałam okazję pogratulować świetnej, naprawdę wartościowej książki. :)


[1] Zofia Stanecka, Daniel de Latour Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach. Egmont, Muzeum Józefa Piłsudskiego, Warszawa 2014; str. 9
[2] jw. str.49
[3] jw. str. 28

4 komentarze:

  1. Oj szkoda, że zapomniałam o tej książce kiedy sporządzałam listę książek do kupienia dla szkoły w ramach programu rządowego "Książki naszych marzeń"... ale może uda się ją jakoś "przemycić" gdy pieniądze zostaną przyznane.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Życzę, żeby się udało - z tych, czy innych funduszy! :)

      Usuń