poniedziałek, 21 marca 2016

Tu i tam z Kubą i Bubą

Czy Wasze dzieci lubią spacery? Moje niekoniecznie. O ile w wieku 2, 3, czy 4 lat spacer był bardzo atrakcyjną formą spędzania czasu, to później coś się zepsuło i trzeba sporo sprytu, czasem nawet podstępu, by namówić 8, 10, czy 13-latka na spacer... Mam wrażenie, że im starszy egzemplarz, tym trudniej ;-)

Rodzice rezolutnych bliźniąt, Kuby i Buby wpadają na trochę ryzykowny pomysł, by zachęcić dzieci do spacerów po Warszawie. Tym razem to małolaty maja decydować o celu wyprawy - jeden warunek - omijamy wszelkie fast foody ;-)

Pomysł okazuje się chwytliwy i bliźniaki zabierają rodziców na pełne wrażeń spacery po stolicy. Począwszy od Zamku Królewskiego i Starówki, poprzez Plac Trzech Krzyży, Łazienki Królewskie po Plac Wilsona. Kuba i Buba doprowadzą do szewskiej pasji wędkarza nad Wisłą, wypróbują stalowe nerwy żołnierzy pełniących wartę przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a nawet zadbają, by rodzice zadebiutowali w telewizji.
Rozdziały/opowiadania opisujące poszczególne spacery przeplatane są różnego rodzaju łamigłówkami dla małego czytelnika.

Między innymi znajdziemy tu pełen fastfoodowych pułapek labirynt:


Przepis na pizzę:


Czy też zabawne zagadki:


Spacery z Kubą i Bubą gwarantują nietypowe spojrzenia na Warszawę i dużo humoru. Pomysły dzieci zaskakują biednych rodziców, a małolaty nie znają litości. Doprowadzają do tego, że tata z westchnieniem ulgi wita deszczową niedzielę. Czy jednak niesprzyjająca aura będzie wystarczającym powodem, by zrezygnować z wyjścia z domu? W końcu to Warszawa, tu zawsze jest co robić!


Tu i tam z Kubą i Bubą to zabawna książeczka, w której autor w pewnym sensie zamienił rolami dzieci i rodziców. Nie oczekujcie po tej książce wyczerpującego przewodnika po Warszawie, to raczej migawki ze stolicy, ale mogą skutecznie zachęcić do wspólnego, rodzinnego zwiedzania. Rozdziały są krótkie, bardziej anegdoty niż opowiadania, i przyznam, że chciałoby się więcej poczytać o perypetiach Kuby i Buby - w tym celu trzeba jednak sięgnąć po inne tytuły z tym rodzeństwem w roli głównej.

A tymczasem planujemy wiosenne spacery!Zdjęcia książki Tu i tam z Kubą i Bubą Grzegorz Kasdepke, ilustracje Ewa Poklewska-Koziełło z pomocą Tosi i Zosi, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2010.

5 komentarzy:

 1. Uwielbiam wszelkie książki Grzegorza Kasdepke! :) Rodzice Kuby i Buby wpadli na świetny pomysł!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My też bardzo lubimy tego autora - w przeróżnych odsłonach :)

   Usuń
 2. Fajna ta pozycja :)
  Ciekawe jaki spacer zaproponowaliby Kuba i Buba po "moich" Piekarach. Chciałabym zobaczyć taki "przewodnik".

  OdpowiedzUsuń
 3. Aha oczywiście możesz zgłaszać linki pod podsumowaniami miesięcznymi. Jak Ci wygodniej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, tak jest łatwiej, bo nie mogę przeczytać u Ciebie komentarzy powyżej 200. Pomimo klikania, nie ładuje więcej i już.

   Usuń