sobota, 10 września 2016

WPADŁY MI W OKO, czyli subiektywny przegląd nowości - wrzesień 2016

Wrzesień niesie ze sobą sporo książek, dla których chętnie wygospodaruję miejsce na moich półkach. Na początek cztery polskie autorki, których każda nową książkę biorę w ciemno.


[okładki i opisy książek pochodzą ze stron wydawnictw lub autorów, kliknięcie na grafiki przeniesie Was do źródeł :) ]

obyczajowo/historycznie

Liliana Fabisińska, Wernada na Czarcim Cyplu, Wydawnictwo Filia
14.09.2016Sąsiedzi przyzwyczaili się już, że Natalia jest uroczą, nieco ekscentryczną starą panną, hodującą ziółka na parapecie. Nie dziwią się nawet, że rozwija swoją firmę i zaczyna pisać doktorat, zamiast wreszcie przejść na emeryturę. Gdy wraca z sanatorium z psem, który na kilometr rozpoznaje kłamstwo i zdradę małżeńską, są nieco zaskoczeni. A kiedy w ślad za psem przyjeżdża pewien żeglarz, całujący Natalię namiętnie na środku deptaku, a ona sama zaczyna nosić mini i malować usta na czerwono, na Półwyspie Helskim podnosi się wrzawa.

Nina ma problem odwrotny: jej narzeczony zniknął bez śladu, suknia ślubna, której usiłuje się pozbyć, wciąż wraca do jej szafy, a wszyscy wokół usiłują ją swatać z nieodpowiednimi mężczyznami. I choćby nawet chciała zrobić coś, czego nie wypada – nie bardzo miałaby z kim. W dodatku firma, którą do tej pory prowadziła twardą ręką, wymyka jej się spod kontroli, a trzy młodsze siostry nagle zaczynają zachowywać się kompletnie nieprzewidywalnie.

Obraz holenderskiego mistrza, mroczne sekrety z odległej przeszłości Helu i niewinne ziółka o śmiertelnej mocy, to mieszanka wybuchowa, z którą Nina i Natalia muszą zmierzyć się wspólnie – jeżeli nie chcą spędzić w więzieniu reszty swoich dni. Podejrzane o morderstwo z premedytacją mogą liczyć tylko na siebie. I na pewnego policjanta o rybim nazwisku, który – wbrew poszlakom i zdrowemu rozsądkowi – nieoczekiwanie staje po ich stronie.


Sanatorium pod zegarem bardzo przypadło mi do gustu, z niecierpliwością czekałam zatem na kontynuację, tym bardziej, że tym razem dużo więcej czasu spędzimy na moim ukochanym Helu.


Kolejne propozycje to również drugie części rozpoczętych cykli, których pierwsze tomy patrzą na mnie z wyrzutem z półek: obyczajowe Czary codzienności Agnieszki Krawczyk oraz historyczna Fortuna i namiętności Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk.


Agnieszka Krawczyk, Przyjaciele i rywale, Wydawnictwo Filia
28.09.2016Beztroskie i pełne niezmąconego szczęścia dni w Zmysłowie dobiegają końca – życie sióstr Niemirskich wkrótce bardzo się zmieni. Agata odkrywa bowiem starannie tajoną przez matkę tożsamość ojca swej najmłodszej siostry, Tosi. Czy będzie to początek czegoś nowego i dobrego, czy wręcz przeciwnie – źródło poważnych kłopotów? 

Dodatkowo skomplikuje się nie tylko codzienne życie sióstr, ale i ich sprawy uczuciowe. Najważniejsze, że Agatę, Danielę i Tosię otaczają życzliwi ludzie. Obok przyjaciół pojawią się jednak rywale, a nawet – wrogowie. Nic już nie będzie tak proste i oczywiste jak dawniej.Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Fortuna i namiętności. Zemsta, Nasza Księgarnia
28.09.2016


Drugi tom nowej serii Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk, autorki bestsellerowej Cukierni Pod Amorem! 

Sytuacja polityczna w Polsce coraz bardziej się komplikuje. Do kraju wkracza armia rosyjska, a zwolennicy Augusta III i Stanisława Leszczyńskiego dzielą się na wrogie obozy. Nie pozostaje to bez wpływu na zwykłych ludzi, którzy tracą nie tylko majątki, lecz przede wszystkim bliskich zaangażowanych w działania zbrojne. 
Zofia z lękiem przyjmuje do wiadomości decyzję ukochanego o przyłączeniu się do walki. Tym bardziej, że zagrożeniem okazuje się nie tylko wróg, lecz także skłonna do intryg rywalka… Czy skromnej młodej wdowie uda się z nią wreszcie wygrać?
I czy klątwa "czarownicy" wypełni się do końca?

Katarzyna Majgier, Kuchennymi drzwiami. Gra pozorów, Zwierciadło
14.09.2016


Nowa książka autorki świetnych powieści dla dzieci i młodzieży - ale tym razem dla dorosłych. Chcę bardzo ;)

Barwne historie niepospolitych mieszkańców Krakowa, ich zagmatwanych losów i... nieoczekiwanych zamian ról.Kraków u schyłku XIX wieku. Czasy Młodej Polski. Właściciel kamienicy na Grodzkiej zapisami swojego testamentu wywraca do góry nogami życie klepiącego biedę artysty Floriana i młodego służącego Marcela. Czy ta zmiana doda im skrzydeł i otworzy przed nimi nowe możliwości? W tym samym czasie z podkrakowskiego wiejskiego dworku wyrzucają młodą podkuchenną – cichą, bogobojną Zosię. Może tylko się utopić... albo ruszyć do Krakowa! Choć na pozór te wydarzenia nie mają ze sobą nic wspólnego – podobnie jak losy ambitnej szwaczki, lekarza od „wstydliwych chorób”, angielskiej niani czy przemysłowca, który chciałby naprawić świat – ścieżki tych bohaterów niespodziewanie się przetną.
Zakazane miłości, zdrady, kłamstwa, tajemnice, wartka akcja i jej zaskakujące zwroty to – poza wyrazistymi bohaterami – najmocniejsze atuty tej wciągającej powieści.
W kolejnych częściach małopolskiej sagi poznamy historię nieślubnej córki Zosi oraz kolejnego pokolenia, któremu przyjdzie budować... Nową Hutę.

kryminalnie

Jørn Lier Horst, Szumowiny, Smak Słowa
14.09.2016


Smak Słowa sukcesywnie wydaje powieści Horsta o Williamie Wistingu. Tym razem jest to część 6 cyklu, do której autor nawiązał w prologu swojej młodzieżowej książki Zagadka dna morskiego z serii Clue.
Szumowiny u mnie już na czytniku! :)

Jeden letni tydzień. Cztery lewe stopy wyrzucone na morski brzeg… Przed inspektorem Wistingiem śledztwo, które zmusi go do zakwestionowania najbardziej fundamentalnych zasad pracy policjanta. Kolejna, niecierpliwie oczekiwana część jednej z najlepszych kryminalnych serii ze Skandynawii.
Stavern w samym środku lata: fale wyrzucają na brzeg odciętą lewą stopę w bucie do biegania. Potem następną. I jeszcze jedną. Łącznie cztery lewe stopy w ciągu jednego letniego tygodnia.
Cztery odrąbane stopy stanowią jądro tej zdumiewającej zagadki, w której ważną rolę odgrywają również skazani mordercy, ludzie ginący bez wieści, tajna organizacja stay-behind oraz ogromne ilości niezarejestrowanej broni.
Rozpoczynając nowe dochodzenie, inspektor William Wisting zawsze zastanawia się, dokąd zaprowadzi go kolejne śledztwo. Nie domyśla się jednak, że ta sprawa zmusi go do zakwestionowania najbardziej fundamentalnych zasad pracy policjanta.

Antologia kryminalna, Rewers, Czwarta Strona
28.09.2016


Znane nazwiska, polskie miasta i kryminał - zdecydowanie coś dla mnie.

Jedenastu najlepszych polskich autorów kryminałów, jedenaście miejscowości, z których każda naznaczona jest zbrodnią.

Każde miasto ma swój rewers. Znajome  nazwy, utarte ścieżki i oswojone miejsca kryją ciemną stronę schowaną pod osłoną nocy, w zapomnianych schowkach, starych piwnicach, a często –  za oknami pozornie zwykłych mieszkań. Pamiętają i wiedzą o niej mury budynków, brukowane uliczki,  ciemne zakamarki parków, miejskie stawy i rzeki.

Rewers to podróż po mrocznej stronie polskich ulic, zaułków i dzielnic, po kraju nierozwikłanych zabójstw, zdrad i tajemnic przeszłości.

Robert Małecki, Najgorsze dopiero nadejdzie, Czwarta Strona
28.09.2016


Nowe nazwisko wśród polskich "kryminalistów". Muszę przyznać, że czuję się zaintrygowana.

Mistrzowska intryga. Charyzmatyczny i bezkompromisowy bohater. Polski kryminał w najlepszym wydaniu.

Zgliszcza spalonego domu kryją w sobie ponurą tajemnicę. Marek Bener ma przed sobą ostatnie dziennikarskie zadanie. Nie wie jednak, że to początek kryminalnej gry, w którą zostaje uwikłany. Przeszłość daje o sobie znać, gdy okazuje się, że ofiarą pożaru jest dawny przyjaciel Benera, który przed laty uwiódł mu narzeczoną. Najgorsze dopiero nadejdzie. Wkrótce kobieta również znika bez śladu. Dziennikarz nie przypuszcza nawet, że z pozoru zwykły dzień przerodzi się w walkę o życie.  Czy Marek Bener wygra wyścig z czasem?


fantastycznie

Aleksandra Janusz, Kroniki Rozdartego Świata. Utracona Bretania, Nasza Księgarnia
21.09.2016

Kolejna książka będąca drugim tomem cyklu. Możliwe, że bardziej dla mojej Najstarszej, ale nie omieszkam sprawdzić, czy trochę starsi nie będą się dobrze bawić przy jej lekturze. Sugerowany przedział wiekowy odbiorcy to 14-100, więc się łapię ;-)


Po Drugiej Stronie Świata sprawy stanęły na ostrzu noża. Narzeczona Vincenta, Amandine Cerise, dla ochrony przyjaciół decyduje się na ryzykowny blef. Kathryn Verd, czarodziejka i księżniczka, lawiruje wśród dworskich intryg, gdzie pomyłka grozi śmiertelnym niebezpieczeństwem. Margueritte i Belinde prowadzą ofensywę przeciwko skażonym wojskom, przygotowując się do bitwy w dolinie Montségur.
A gdzie się podział Vincent? Gdy widzieliśmy go ostatnio, był bliski śmierci…


dziecięco i młodzieżowo

 Rafał Skarżycki& Tomasz Lew Leśniak Hej, Jędrek! Masz cykora?, Nasza Księgarnia
14.09.2016

Za nami lektura Hej, Jędrek! Przepraszam, czy tu borują?, jesteśmy w trakcie przygody nr dwa. Kapitalna seria, łącząca powieść z komiksem. I do tego polska!


Kto powiedział, że dziesięć lat to najlepszy wiek na przygodę?
Jędrek to koleś, z którym nie grozi Wam tylko jedno: nuda! Za to wszystko inne jest bardzo prawdopodobne. Lepiej miejcie się na baczności! 

Kiedy Jędrek wyjeżdża ze swoją klasą na długo wyczekiwaną zieloną szkołę, nie przypuszcza, że znajdą się tam także jego najwięksi wrogowie – szóstoklasiści zwani neandertalczykami. Bo nawet jeśli wielkość człowieka mierzy się siłą jego nieprzyjaciół, niekoniecznie trzeba mieć z nimi nieustanny kontakt…
Jednak wkrótce okaże się, że nie to jest jego największym problemem. W końcu kto, jadąc na szkolną wycieczkę, spodziewa się afery kryminalnej?


Joanna Jagiełło, Zielone martensy, Nasza Księgarnia
21.09.2016


II nagroda w IV edycji Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, organizowanego przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom.

Zdaniem Feliksa szkoła przypomina front, na którym toczy się walka nie na pięści, lecz na marki ciuchów i smartfonów. On jednak nie zamierza brać udziału w tych zawodach, zwłaszcza że ma znacznie poważniejsze problemy i cały dom na głowie.
Otylia również odstaje od reszty uczniów gimnazjum: barwne ciuchy, aureola rudych włosów, lekka nadwaga, którą dziewczyna w ogóle się nie przejmuje, i charakterystyczne zielone martensy… Oraz optymizm, którym zaraża, choć i jej nie brakuje zmartwień.
Nic dziwnego, że Feliks od razu zwraca na nią uwagę. Tę dwójkę outsiderów szybko połączy przyjaźń – a może coś więcej?

Książka Joanny Jagiełło pokazuje, że czasem warto iść pod prąd.


Czy coś z tych nowości znajdzie się też na Waszych półkach?

12 komentarzy:

 1. Weranda już za mną:) a Krawczyk i Gutowska-Adamczyk też niedługo przybędą:) pierwsze tomy czytałam i nie mam wyrzutów sumienia:) polecam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czekaj, czekaj, zaraz Ci jakiś wyrzut znajdę, na przykład Saszę Hady ;-) :))

   Usuń
  2. Ach, kochana...takich wyrzutów to ja mam więcej! :) Ale dzięki za przypomnienie :P

   Usuń
 2. Nic nie mam, ale Szumowiny bym mogła przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Z niecierpliwością wyczekuję na "Zielony martensy" Joanny Jagiełło, bo uwielbiam twórczość tej autorki :)
  Optymista

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja jeszcze nie czytałam nic Joanny Jagiełło, ta książka wydała mi się wartościowa. :)

   Usuń
 4. Dwa pierwsze tytuły które przedstawiłaś najbardziej do mnie przemawiają.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W sumie kolejność tych nowości nie jest tu przypadkowa ;-)

   Usuń
 5. Czekam na Jędrka, lada moment powinien u mnie być :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mnie najbardziej kusi dział "kryminalnie" - zamierzam przeczytać te trzy książki, które się w nim znalazły.

  OdpowiedzUsuń