poniedziałek, 12 grudnia 2016

Wpadły mi w oko, czyli List do Świętego Mikołaja

Grudzień w porównaniu z miesiącami jesiennymi, jest dużo oszczędniejszy jeśli chodzi o nowości książkowe.W dodatku mijający rok był dla mnie bardzo szczodry i wiele z tytułów, które wpadły mi w oko, znalazło, w taki lub inny sposób, drogę na moje półki - te rzeczywiste, bądź wirtualne - teraz tylko czytać i czytać. Stąd ostatni w 2016 post o zachciewajkach książkowych będzie krótki, a ja zapewniam ewentualnych pomocników Świętego Mikołaja, że w najbliższych paru tygodniach nie będę kupować książek (z wyjątkiem 15 grudnia - w ramach adwentowej promocji w Nexto zamierzam kupić Okularnika Bondy, ale tylko to, obiecuję!) Tym razem nie znajdziecie tu też kategorii dziecięce/młodzieżowe - zadbałam już o to, by odpowiednie pozycje z tego działu znalazły się pod choinką ;-)

[okładki i opisy książek pochodzą ze stron wydawnictw, kliknięcie na grafiki przeniesie Was do źródeł :)]

Krzysztof Piskorski Czterdzieści i cztery Wydawnictwo Literackie
Nowa, długo oczekiwana powieść Krzysztofa Piskorskiego, laureata Nagrody im. Janusza A. Zajdla oraz dwóch Złotych Wyróżnień Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. Autor Cieniorytu, nazwanego przez Jacka Dukaja „światotwórstwem najwyższej klasy”, rozwija tym razem wizję świata, w którym niezwykła technologia miesza się ze słowiańską magią oraz epoką narodowych powstań i Wielkiej Emigracji.

Jest rok 1844. Do odciętej blokadą Anglii przybywa Eliza Żmijewska – poetka i ostatnia kapłanka zapomnianego, słowiańskiego bóstwa. Eliza ma odnaleźć przemysłowca Konrada Załuskiego, którego rodacy winią za upadek powstania na Litwie. Zamierza wykonać na nim wyrok wydany przez Radę Emigracyjną oraz Juliusza Słowackiego. Tylko czy Załuski naprawdę jest winny? A może padł ofiarą rozgrywki dwóch wieszczów?
W świecie, gdzie energia próżni odmieniła historię, nie ma prostych odpowiedzi.  Etherowe bramy połączyły Europę z równoległymi światami, a wojny i powstania potoczyły się nowym torem. Towiańczycy, rewolucjoniści, luddyści, szaleni prorocy i poeci snują piętrowe intrygi. Armie, tajne policje oraz floty powietrznych okrętów czekają na znak. Z pozaświatowych kolonii Francji, Anglii oraz Rosji nadciągają egzotyczne stworzenia i obce siły. Coś lęgnie się w ciemnych zaułkach miast...
 Polacy widzą we wszystkim szansę, by wywrócić układ wrogich im mocarstw. Żmijewska odkrywa jednak, że na szali leży coś więcej niż tylko los jej kraju…


Jørn Lier Horst Gdy mrok zapada Smak Słowa 
Preguel wyjątkowej serii o komisarzu Williamie Wistingu.

Stavern 1983: Zbliża się Boże Narodzenie, z nieba sypie gęsty śnieg. Willia Wisting jest świeżo upieczonym tatą bliźniaków i jeszcze nieopierzonym, ambitnym posterunkowym. Podczas brawurowego napadu na bank młody policjant znajduje się nagle w centrum dramatycznych wydarzeń, śledztwo przejmują jednak bardziej od niego doświadczeni funkcjonariusze norweskiej policji.

Koleżeńska przysługa naprowadza go jednak na ślad innego przestępstwa. Wraz z kolekcjonerem starych samochodów Wisting odkrywa w przewracającej się stodole zabytkowe auto z dziurami po kulach w karoserii. Wszystko wskazuje na to, że jego kierowca nie uszedł ze strzelaniny z życiem.

Ta dawna sprawa kryminalna ukształtuje charakter Williama Wistinga jako policjanta i wskaże mu ścieżkę, którą na zawsze będzie już podążał w swojej skutecznej karierze śledczego z Larviku.


Michael Cunningham Dziki łabędź i inne baśnie Rebis

Dlaczego Piękna poprosiła ojca tylko o białą różę? W jaki sposób zostaje się czarownicą? Co się dzieje z królewiczem skazanym na życie z łabędzim skrzydłem zamiast ramienia? Kim są współczesny dzielny ołowiany żołnierzyk i baletnica? Co się stało z obciętymi włosami Roszpunki? Jaki los czeka bohaterów baśni, gdy wybrzmi „I żyli długo i szczęśliwie”? I czy my sami, znając czarodziejskie formułki, nie mielibyśmy ochoty trochę… napsocić?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdują się w niniejszym zbiorze „baśni dla dorosłych”, które udowadniają uniwersalność i ponadczasowość starych historii, ale pokazują też, co zmyślne, dowcipne i utalentowane pióro może wyczarować z od dawna osłuchanych, znanych wszystkim bajek.

***

Fantastyka utkana ze słowiańskiej mitologii i polskiej historii, kryminał w grudniowej scenerii i baśnie opowiedziane na nowo, co sądzicie o takim zestawie na Święta? :)13 komentarzy:

 1. Pierwszą pozycję również bardzo bym chciała ☺

  OdpowiedzUsuń
 2. Odpowiedzi
  1. Bardzo lubię klasyczną baśń o Dzikich Łabędziach :)

   Usuń
  2. Więc na pewno spodoba Ci się ta wersja, choć jest znacznie bardziej gorzka... Przy czym wiesz, że to zbiór krótkich opowiadań i na każdą baśń przypada tylko po kilka/kilkanaście stron?

   Usuń
  3. Tak, wiem. Ciekawa jestem też porównania tych baśni z wersją Vivian Vande Velde "Tales from the Brothers Grimm and the Sisters Weird"
   http://czytanieprzykominku.blogspot.com/2015/07/dawno-dawno-temu-za-gorami-za-lasami.html

   Usuń
 3. Zestaw akurat nie w moim guście czytelniczym, ale trzymam kciuki, aby Mikołaj Cię nim uszczęśliwił. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wow, no faktycznie krótki ten list... Życzę zatem celnych podarków od Świętego!

  OdpowiedzUsuń
 5. Króciutki ten list. Ja jestem bardziej zachłanna. :)
  A dwie ostatnie książki mam i zamierzam niebawem przeczytać. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moja zachłanność została dość mocno zaspokojona na jesieni, więc list króciutki ;-)

   Usuń
 6. Tą drugą pozycję też bym przygarnęła :)
  Spełnienia tych skromnych marzeń! :)

  OdpowiedzUsuń