poniedziałek, 25 grudnia 2017

Sally Huss dla najmłodszych - o elfach i choince

źródło
Wczoraj było trochę refleksyjnie, zatem dzisiaj, poszukując w sobie dziecka, optymistycznie, kolorowo i z morałem.

Niewielki świerk nie wierzy już w szczęśliwe zakończenie. Z połamanymi przynajmniej kilkoma gałązkami stracił już nadzieję, że jacyś ludzie kupią go, by postawić w domu i udekorować na święta.

Jednak dwójka dzieci decyduje się na zakup (nie bez znaczenia jest fakt, że mają raptem 2 dolary na choinkę) i w dodatku uważa, że drzewko jest doskonałe.

Ich zdanie podziela cała czekająca rodzina - mama i młodsze rodzeństwo, i z radością przystraja choinkę zrobionymi własnoręcznie ozdobami. Docenione drzewko pięknieje w oczach, ciesząc się tym, co ma, zamiast martwić się czego mu brakuje - i do wigilii staje się wyjątkową bożonarodzeniową choineczką.

🎄🎄🎄

źródło
Mr. Getaway to nauczyciel, który uwielbia prowadzić lekcje w terenie. A gdzie najchętniej pojechaliby uczniowie po Święcie Dziękczynienia? Na Biegun Północny, by zobaczyć elfy przy pracy!

Wizyta w warsztacie elfów nauczy dzieci, że dawanie bez oczekiwania na cokolwiek w zamian może być źródłem radości i szczęścia. Wprawdzie motto elfów Work is wise. Work is good. It makes us happy to do more than we should jest cokolwiek dyskusyjne, ale intencje autorki są jasne, może nawet zbyt nachalne.

Sally Huss tworzy krótkie, pełne ciepła historyjki dla młodszych dzieci.

Największym plusem są przyciągające oko, pełne radości i kolorów ilustracje - autorka jest z wykształcenia graficzką - trochę gorzej z tekstem. Opowiastka o choince jest napisana prozą i wyszło jej to na zdrowie, ale trudno doszukiwać się tu czegoś więcej niż sympatycznej historyjki ze smrodkiem dydaktycznym. Szkolna wycieczka do warsztatu elfów to opowieść wierszowana i niestety nie są to szczególnie lotne rymy. Daleko Sally Huss do maestrii Dr. Seussa, ale jej książeczki były miłą okazją do poćwiczenia przy światełkach choinki angielskiego z dzieckiem. To spora frajda, gdy mały uczeń widzi, że daje radę zrozumieć historyjkę w obcym języku. 
Sally Huss The Tree-within-the-tree, Huss Publishing 2014
Sally Huss Mr. Getaway and the Christmas Elves, Huss Publishing 2014

2 komentarze:

  1. Szkoda, że wykonanie (treść) nie jest zachwycające, bo pomysł na książeczki fajny.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie. Ale ilustracje bardzo sympatyczne.

      Usuń