poniedziałek, 11 marca 2013

Pożegnanie z Pogodną - Lidka


źródło
Miasteczko Pogodna, które Bogusia pokochała od pierwszego wejrzenia, stało ciche i spokojne w promieniach przedpołudniowego słońca. Zegar na ratuszowej wieży wybijał kolejne kwadranse, kasztanowce w parku szumiały na wietrze od morza, a światło w kroplach fontanny tworzyło tęcze, którymi powinny zachwycać się maluchy. Zwykle o tej porze było ich w parku pełno. Nie dziś jednak. Bo chociaż tutaj, na rynku, panował leniwy letni spokój, parę przecznic dalej rozgrywał się dramat... 


Po niedługim oczekiwaniu wróciłam do Pogodnej. Podobnie jak w Adeli, Katarzyna Michalak rozpoczyna nową książkę w tym samym momencie, w którym urwała się akcja poprzedniej. Lidka zostaje aresztowana - przyjaciółki ruszają ze wsparciem, sądząc, że zabiła męża-łajdaka; czytelnicy jednak podejrzewali słusznie, że powód zatrzymania pani weterynarz był inny.
Poznajemy wreszcie poruszającą historię Lidki, jej dzieciństwo i młodość, wyjaśnia się, dlaczego wcześniej nie rozstała się z mężem i znosiła poniżające traktowanie.

Jeżeli w Adeli wiele się działo, wydarzenie goniło wydarzenie, to Lidka przypomina jazdę ekspresem, a raczej TGV, nie ma chwili na zatrzymanie się, aż doczytamy do końca. Nie tylko Lidka trafi w tej książce do aresztu; dwie główne postaci w dramatycznych okolicznościach znajdą się w szpitalu, w dworku Potockich zamieszka bardzo atrakcyjny rezydent, który poruszy serce niejednej pogodzianki. Przyjaźń miedzy Bogusią i Adelą zawiśnie na bardzo cienkim włosku. Nawet przetrwanie Sklepiku z Niespodzianką nie jest takie pewne...

Czy Adela zapomni o Wiktorze? Jak się ułoży jej małżeństwo z Jankiem Janeczkiem? Czy i kiedy Wiktor wróci z Australii? Co dalej z Konstancją, czy odnajdzie się jako mama? Czy dla Lidki w końcu też zaświeci słońce? Kto wybija okna w Sklepiku i kradnie dzban nimfie wodnej?

W bardzo trudnych dla Bogusi chwilach nieocenione okażą się Stasia i babcia Joasia. Tylko dzięki nim w Sklepiku nadal będą serwowane ptysie, drożdżowe z rodzynkami, gorąca czekolada i inne słodkości. Ale nawet te pomocne dusze nie dadzą rady rozpędzić wszystkich czarnych chmur gromadzących się nad Sklepikiem.

Myślę, że ci, którzy czytali dwie pierwsze części sięgną po Lidkę, by dowiedzieć się jak to wszystko się skończyło, a jeśli wizyta w Pogodnej dopiero przed Wami, to koniecznie trzeba zacząć od Bogusi. Kolejność czytania ma tutaj znaczenie. Bardzo dużo się dzieje w trzeciej części Sklepiku i bez znajomości poprzednich części ciężko byłoby się w tym wszystkim zorientować. Nagromadzenie wątków (i balansowanie na granicy prawdopodobieństwa) jest jednym z powodów, dla których Lidka mniej mi się podobała niż Adela. Rozczarowało mnie zakończenie - zbyt, hmm..., melodramatyczne.


Wyzwania: Trójka e-pik (książka, której bohaterkami są kobiety) i Pod hasłem.


Sklepik z Niespodzianką. Lidka - CYFROTEKA.PL

2 komentarze:

  1. Też jestem po całej trylogii Pogodnej :) i też zauroczona i również zaliczyłam Lidkę do Pod hasłem ... zresztą podobnie ujęłam słodkości :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Wiem, czytałam. :) Wspomniałaś też herbatkę i nalewkę - pycha! :)

    OdpowiedzUsuń