sobota, 7 grudnia 2013

Hurra, nie jestem Bogiem!

źródło
Książka Tomáša Halíka to zbiór trzynastu opowieści o wierze, nadziei i miłości. Próba odpowiedzi na pytania, jak ocalić siebie w czasach kryzysu, jak znaleźć sens w cierpieniu, gdzie szukać prawdy, jak żyć z wątpliwościami i jak wahać się mądrze.
Obowiązkowa lektura dla wszystkich, którzy poszukują swojego miejsca w świecie. On swoje znalazł i z charakterystycznym dla niego humorem i stoickim spokojem przyznaje: „Uczę się radośnie wypuszczać sprawy z rąk, mając świadomość, że człowiek nie może być wszystkim. Czynię to, czego nie mogę zwalić na kogoś innego; być po prostu Tomášem Halíkiem”.

Teksty zamieszczone w książce Hurra, nie jestem Bogiem! to fragmenty innych książek autora, referaty, wykłady lub eseje do gazet. Każdy z nich został opatrzony intrygującym tytułem, np. W poszukiwaniu nieznanego Boga, Wątpię, więc wierzę, Czy będzie potem?
Pomimo lekkich tytułów, nie jest to lekka książka i bardzo długo ją czytałam - po parę stron, a nawet i po pół strony. Paradoksalnie jednak, pomimo że są to wykłady czy eseje - ta książka to, jak podkreślił Robert, przede wszystkim rozmowa z czytelnikiem.
Ksiądz Halík z ogromnym taktem i kulturą pisze o swoich przemyśleniach, o poszukiwaniach i wierze. Pisze o Kościele, o cierpieniu. Nie daje łatwych odpowiedzi, nie narzuca swojego zdania, wręcz podkreśla, że wątpi w istnienie prostych recept. 
Wiara jest rzeczywistością ziemską, stanowi element pielgrzymowania, ale do stanu tego, a więc i do wiary, przynależą wszystkie zranienia i trudności ludzi będących w drodze, czyli stała obecność natrętnych pytań, pokus i wątpliwości.Wiara nie jest ostatecznym zwycięstwem, jest raczej stałą walką ze zwątpieniem.
Zastanawia się nad przyszłością Europy, chrześcijaństwa, pisze o kryzysie  - i tym ekonomicznym i duchowym, kryzysie tożsamości. Stawia pytania, na które czytelnik sam musi udzielić sobie odpowiedzi, a przynajmniej się nad nimi zastanowić, przystanąć, pomyśleć...
Ludzie wciągnięci w bezkresne sieci łatwo i szybko dostępnych informacji stają się mimo wszystko podobni do nienasyconych dusz z buddyjskich legend, dręczonych głodem i pragnieniem wśród nieprzebranego bogactwa propozycji.

Hurra, nie jestem Bogiem! [Tomáš Halík]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Za możliwość przeczytania książki ks. Halíka bardzo dziękuję Robertowi i podaję dalej :)


Wyzwanie Pod hasłem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz