poniedziałek, 24 lutego 2014

Morderstwo na Alasce

źródło
Zaginięcie młodego człowieka zimą, gdzieś na bezdrożach Alaski, nie jest niczym niezwykłym. Nawet, jeśli to strażnik leśny. Można z dużą dozą prawdopodobieństwa spodziewać się odkrycia jego ciała na wiosnę, gdy stopnieją śniegi. Kiedy jednak wysłany na poszukiwania detektyw też przepada, policja z Anchorage prosi o pomoc Kate Shugak. Ex-policjantka, rodowita Aleutka, właścicielka mądrej suki Mutt (pół-wilka, pół-husky) bardzo niechętnie opuszcza swój azyl na odludziu, ale z powodów osobistych zaangażuje się w tę sprawę.

Sama zagadka nie jest bardzo porywająca. Mamy parę obiecujących tropów, z których każdy wydaje się być tym właściwym; odkrywamy powoli poszczególne elementy łamigłówki i dopasowujemy do siebie fakty; w dużym stopniu opierając się też na przeczuciach i instynkcie Kate. To co najciekawsze w tej książce to jej sceneria i środowisko, w jakim prowadzone jest śledztwo, oraz postać głównej bohaterki: zdecydowana, szorstka, mocna, walcząca z demonami przeszłości i niebezpieczna. Kate jest taka jak Alaska i dzięki temu więcej widzi i rozumie niż człowiek z zewnątrz.

Autorka umieszcza sporo informacji dotyczących historii Aleutów, kolonizacji przez Rosjan, wykupienia Alaski przez Stany oraz aktów prawodawczych mających na celu częściowe zadośćuczynienie  historycznych krzywd wyrządzonych Aleutom, jak na przykład uchwalenie w 1971 roku przez Kongres USA tzw. ustawy o zaspokojeniu roszczeń tubylców Alaski (Alaska Native Claims Settlement Act). Powołane wtedy lokalne korporacje tubylcze stały się współwłaścicielami ziemi i bogactw naturalnych. Jedna z takich wspólnot oraz jej zarząd odgrywa istotną rolę w powieści.

Fantastyczne opisy krajobrazu i alaskańskich osad, realia codziennego życia, fascynujące postacie i atmosfera będąca interesującym połączeniem Przystanku Alaska z Miasteczkiem Twin Peaks. Dana Stabenow wie o czym pisze, sama wychowała się i mieszka na Alasce, jednym z wątków powieści są starania Aleutów o zachowanie własnych języków i kultury. Sporo w tej powieści lokalnych określeń, żargonu, nie zawsze było mi łatwo zrozumieć o co chodzi. Z całą pewnością nie jest to typowy amerykański thriller - Alaska może sobie być jednym ze stanów USA, ale z racji swego położenia geograficznego i historii jest jak odrębny kraj.

.A Cold Day for Murder to pierwsza część cyklu o Kate Shugak (dostępna jako gratisowy ebook na amazonie); książka ta otrzymała Edgar Award w 1993 (Best Paperback Original).


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz