niedziela, 12 marca 2017

Wpadły mi w oko, czyli nowości i zapowiedzi wiosenne

Z bogatych marcowych pokus książkowych wybrałam te, do których oczy śmieją mi się najbardziej oraz kilka takich, które chętnie zobaczyłabym na półce Najmłodszego. 

[okładki i opisy książek pochodzą ze stron wydawnictw, kliknięcie na grafiki przeniesie Was do źródeł]

Fantastycznie

Neil Gaiman Mitologia nordycka Wydawnictwo Mag
01.03.2017


Mitologia nordycka Gaimana w dodatku w takiej okładce (Dark Crayon!) to mój wymarzony prezent urodzinowy, zatem zadbałam o to, by rzeczywiście dostać tę książkę ;-)

Wielkie nordyckie mity to jeden z korzeni, z których wyrasta nasza tradycja literacka - od Tolkiena, Alana Garnera i Rosemary Sutcliff po "Grę o tron" i komiksy Marvela. Stały się też inspiracją dla wielu obsypanych nagrodami bestsellerów Neila Gaimana. Teraz sam Gaiman sięga w odległą przeszłość, do oryginalnych źródeł tych opowieści, by przedstawić nam nowe, barwne i porywające wersje największych nordyckich historii. Dzięki niemu bogowie ożywają - pełni namiętności, złośliwi, wybuchowi, okrutni - a opowieść przenosi nas do ich świata - od zarania wszechrzeczy, aż po Ragnarök i zmierzch bogów. Barwne przygody Thora, Lokiego, Odyna czy Frei fascynują współczesnego czytelnika, a żywy, błyskotliwy język sprawia, że aż proszą się o to, by czytać je na głos przy ognisku w mroźną gwiaździstą noc.Kryminalnie

Katarzyna Kwiatkowska Zgubna trucizna Znak
15.03.2017


Z tej premiery cieszę się jak dziecko, jak już pisałam w zapowiedzi specjalnej, każda dotychczasowa książka Katarzyny Kwiatkowskiej była okazją do zanurzenia się w drobiazgowo i plastycznie odmalowany świat sprzed ponad 100 lat. Do tego klasyczna zagadka kryminalna, cudowni bohaterowie (kamerdyner Mateusz! 💗) i czytane przez nich książki z epoki.

Poznań, luty 1901 roku. Jan Morawski poszukuje znanego fałszerza banknotów, ale gdy dochodzi do morderstwa, zaczyna podejrzewać, że fałszerstwo to jedynie drobny element wielkiej układanki i wielkiej prowokacji. Morawski jako, jedyny podejrzany, musi znaleźć zabójcę. 

Prowadzi więc śledztwo bez wytchnienia: za dnia przemierza miasto, a wieczorami tańczy na karnawałowych balach i prowokuje zwierzenia, a przy tym musi wymykać się z zastawianych na niego pułapek matrymonialnych.

Nowy kryminał Katarzyny Kwiatkowskiej to wspaniały portret Poznania z początku XX wieku. Szerokie ulice i szemrane zaułki, nory biedoty i wykwintne sale balowe opisane tak, że można niemal wyczuć zapach perfum, woń cygar, usłyszeć szelest sukien, stłumione szepty i balową muzykę.

Jo Nesbø Pragnienie Wydawnictwo Dolnośląskie
29.03.2017Z serii o Harrym Hole wciąż mam jeszcze sporo do nadrobienia, więc spokojnie będę czekać na jakąś przyjemną ebookową promocję (Upolujebooka jest niezastąpione w takich polowaniach), ale fani autora, którzy mają już za sobą jego dotychczasowe książki, na pewno skaczą z radości.

Młoda kobieta zostaje zamordowana we własnym mieszkaniu tuż po internetowej randce. Ślady na jej ciele wskazują, że sprawca jest wyjątkowo bezwzględny. Presja mediów, by znaleźć winnego, sprawia, że policja zwraca się do Harry'ego Hole. Były śledczy niechętnie myśli o powrocie do pracy, przez którą wiele w życiu stracił. Rozpoczyna dochodzenie dopiero, gdy zaczyna podejrzewać, że zbrodnia łączy się z nierozwiązaną sprawą z przeszłości. Podejmuje trop i daje się wciągnąć w nierówną grę z wyrachowanym psychopatą.

Iga Horn Ciało Wydawnictwo Filia
01.03.2017


Książka Igi Horn (Agnieszka Krawczyk w mrocznej odsłonie) intryguje mariażem kryminału ze sztuką i zaprasza na wycieczkę do Wiednia.

Koniec lata. Na Gänsehäufel, plaży nad Dunajem, odpoczywają całe rodziny. Kąpiący się młodzi ludzie zauważają w wodzie dziwny przedmiot. Po bliższych oględzinach okazuje się, że jest to ludzka skóra.

Paulina Weber, historyczka sztuki na uniwersytecie w Wiedniu, interesuje się tematyką okrucieństwa w sztuce. Jej były mąż, policjant Max Haas, łączy sprawę z plaży i przypadek sprzed 15 lat, kiedy to w Polsce wyłowiono z Wisły skórę zdjętą z ciała młodej dziewczyny. Wiedeńska komenda prosi o konsultacje analityka z Krakowa, Henryka Macha, okrzykniętego specjalistą od psychopatów. Paulina jest zafascynowana Machem, człowiekiem o niezwykłej inteligencji i wrażliwości na granicy neurozy. 

Weber niespodziewanie otrzymuje e-mail z cytatem z Baudelaire’a i zdjęciem wyłowionej przez policję ludzkiej nogi.


A to dopiero początek makabrycznego ciągu wydarzeń.

Historycznie/Biograficznie

Andrea Wulf Człowiek, który zrozumiał naturę Czwarta Strona
01.03.2017


Najgłośniejsza biografia ostatnich lat i zwycięzca Costa Biography Award 2015!

Na cześć Alexandra von Humboldta nazwano miasta, rzeki, pasma górskie, prąd oceaniczny, pingwina, gigantyczną kałamarnicę – a nawet morze na Księżycu. 

Jego barwne życie jest jak żywcem wyjęte z powieści przygodowej: Humboldt zapuścił się w lasy deszczowe, wspiął na najwyższe wulkany świata, był podziwiany przez książąt i prezydentów, uczonych i poetów. Inspirował Napoleona, Darwina, Bolívara a nawet kapitana Nemo z powieści Verne’a. Idee i odkrycia tego wielkiego naukowca zrewolucjonizowały i ukształtowały naukę, ochronę przyrody, politykę i sztukę. 

Andrea Wulf zabiera nas w fantastyczną podróż jego śladami – w wyścig przez Rosję zakażoną wąglikiem i wyprawę tropikalnymi rzekami pełnymi krokodyli – i pokazuje, dlaczego życie i poglądy Humboldta pozostają tak ważne do dziś. Chciał poznać i zrozumieć świat, w którym żyjemy, i pierwszy zaczął się o niego troszczyć. Już w 1800 roku przewidział zmiany klimatyczne spowodowane działalnością człowieka i stworzył podwaliny współczesnego ruchu ekologicznego. 

Życie Alexandra von Humboldta to opowieść o tym jak ukształtował się sposób, w jaki patrzymy na naturę i naszą planetę dzisiaj.

Autorzy tłumaczenia: Katarzyna Bażyńska-Chojnacka, Piotr Chojnacki


Obyczajowo

Jennifer Ryan Chórzystki Czarna Owca
15.03.2017


„Mamy rezygnować z występów chóru tylko dlatego, że mężczyźni poszli na wojnę? I to akurat wtedy, gdy jest najbardziej potrzebny!”
W Anglii rozpoczyna się druga wojna światowa. W małej miejscowości Chilbury mężczyźni zostają powołani do walki na froncie. Działania żeńsko-męskiego chóru zostają zawieszone. Pewnego dnia w zjawia się tam nieustraszona nauczycielka muzyki, Primrose Trent. Zachęca mieszkanki wsi, by przeciwstawiły się konserwatywnemu zarządzeniu pastora o likwidacji zespołu.
Formacja odradza się jako Chilburyjski Chór Żeński i będzie miała ogromny wpływ na życie wszystkich jego członkiń: nieśmiałej wdowy, drżącej o walczącego na froncie syna; miejscowej piękności, urzeczonej niedostępnością tajemniczego artysty; jej młodszej siostry, beznadziejnie zakochanej w starszym przyjacielu, żydowskiej uciekinierki, skrywającej tajemnice swojej rodziny oraz akuszerki-intrygantki. Każda z tych kobiet jest inna, każda inaczej przeżywa ten trudny czas, ale łączy je siła, którą czerpią ze wspólnego śpiewania. Próby pomagają im przetrwać najcięższe chwile.

Jennifer Ryan urodziła się w Anglii w hrabstwie Kent, a obecnie mieszka w Waszyngtonie z mężem i dziećmi. Zanim zajęła się pisarstwem, pracowała jako redaktorka literacka w Londynie oraz w Waszyngtonie.

Natalia Sońska Kropla zazdrości, morze miłości Czwarta Strona
15.03.2017


Książki Natalii Sońskiej jak dotąd okazały się trafionym prezentem dla bliskiej mi osoby, tym razem będzie to imieninowy podarunek. :)

Kinga pogrąża się w rozpaczy po stracie ukochanego, zaniedbując pracę i przyjaciół. Czy otrząśnie się na czas, by nie stracić tego, co najważniejsze i co dotąd trzymało ją przy życiu? Nie jest to łatwe, bo ilekroć Kinga wyjdzie na prostą, powracają do niej koszmary…

Tymczasem Hania, przyjaciółka Kingi, staje na początku nowej drogi – niestety bardzo wyboistej. Przeszkodą w dążeniu do szczęścia okazują się liczne zobowiązania oraz chęć osiągnięcia sukcesu. Rosnąca ambicja przyćmiewa wartości, dla których jeszcze nie tak dawno Hania była w stanie poświęcić wszystko.

„Kropla zazdrości, morze miłości” to nie tylko wspaniała opowieść o miłości, lecz także o emocjach – nie zawsze tych łatwych. Bohaterki Natalii Sońskiej wiedzą, że życie wymaga od nas dużo zaangażowania i dobrej woli, by ład i harmonia mogły zagościć w nim na dobre.


Dla dzieci

Grzegorz Kasdepke Tajemnicze zniknięcie detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia
15.03.2017


Detektyw Pozytywka to postać, która mocno wpisała się w literackie przygody moich dzieci. Najstarsza zaczytywała się nimi tuż po premierach, Starszy uwielbiał audiobooki czytane przez Krzysztofa Tyńca. A potem słuch o panu Pozytywce zaginął.. Najwyższa pora wyjaśnić zniknięcie tego detektywa i poznać z nim Najmłodszego!

Przed drzwiami agencji detektywistycznej "Różowe Okulary" zebrał się niemały tłumek. Pan Mietek, Dominik i Zuzia, ich mama, pani Ryczaj i Asia… Wszyscy chcą sprawdzić, czy detektyw Pozytywka naprawdę zniknął. Może zachorował? Wyprowadził się? Albo wyjechał służbowo? Tylko dlaczego bez pożegnania? To do niego niepodobne. A może coś mu się stało? Mieszkańcy kamienicy nie chcą dopuścić do siebie najczarniejszych myśli.


Martina Widmark, Emilia Dziubak Tyczka w Krainie Szczęścia Mamania
„Tyczka w Krainie Szczęścia” to efekt połączenia talentu literackiego Martina Widmarka, autora popularnych serii książek dla starszych dzieci, i wyobraźni plastycznej Emilii Dziubak, utalentowanej i wielokrotnie nagradzanej polskiej ilustratorki.

Te dwa nazwiska gwarantują, że warto mieć tę książkę w swojej biblioteczce.

Mały Daniel nie może zasnąć, a opiekująca się nim pani Julia zaczyna snuć opowieść na dobranoc… Kiedy była małą dziewczynką, jej starszy brat zaginął bez wieści. Któregoś dnia, zjeżdżając na sankach, wylądowała z hukiem w magicznej Krainie Szczęścia. Spotkała w niej niesamowite postacie – chrząszcza we fraku, olbrzymie ważki i nieco przerażającego kraba… Czy w tej niezwykłej krainie rzeczywiście można odnaleźć szczęście?

Roald Dahl Wiedźmy Wydawnictwo ZnakWyobraźnia Roalda Dahla nie ma sobie równych. Zawsze traktował on dziecięcego czytelnika bardzo poważnie i w niezwykły sposób łączył świat rzeczywisty i baśniowy. Wiedźm jeszcze nie znamy, a trzeba się nauczyć je rozpoznawać wśród zwykłych pań ;-)

Wiedźmy z bajek noszą zawsze głupawe czarne kapelusze, czarne peleryny i latają na miotłach. Ta historia nie jest jednak bajeczką. Opowie wam o PRAWDZIWYCH WIEDŹMACH. Ubierają się całkiem normalnie i wyglądem przypominają zwykłe kobiety. Mieszkają w zwyczajnych domach i jak wszyscy CHODZĄ DO PRACY.

Dlatego tak trudno je przyłapać. Strzeżcie się! Wiedźmy są bardzo niebezpieczne – chcą wszystkie dzieci zamienić w myszy. Przekona się o tym bohater książki, który będzie musiał się zmierzyć z Arcy-Wiedźmą. Najgorszą czarownicą na świecie!


Luigi Ballerini Cukierenka Panny Euforbii Wydawnictwo Skrzat
marzec 2017


Jednym z rodzicielskich wyzwań jest znalezienie złotego środka między pragnieniem uchronienia własnego dziecka przed niebezpieczeństwami, a pozwoleniem mu na samodzielność. W jaki sposób niezwykła cukiernia pomoże nastolatce?

Dwunastoletnia Marta mieszka razem z tatą i nadopiekuńczą babcią, która próbuje uchronić ją przed każdym możliwym zagrożeniem. Któregoś dnia dziewczyna dostaje od losu niepowtarzalną szansę, aby wraz z nieśmiałym Matteo uczestniczyć w kursie pieczenia ciasteczek w niezwykłej cukierni. Pracująca w niej ekscentryczna Panna Euforbia, mistrzyni wypieków, zabiera ich w świat magicznych ciast, deserów i wielu innych słodyczy. Jak się okazuje, smakołyki te posiadają zaskakującą moc... Ale czy „ciasteczka na miarę” będą w stanie uratować to miejsce przed czekającą je katastrofą? 

„Cukierenka Panny Euforbii” to pełna włoskiego klimatu opowieść o pasji do pieczenia i ogromnej sile przyjaźni. 

Książka nagrodzona w 2014 roku prestiżową Nagrodą im. H.Ch. Andersena.


Rafał Klimczak Baśnie z Krainy Nudzimisiów Wydawnictwo Skrzat
marzec 2017


Najmłodszy wprawdzie już trochę wyrasta z Nudzimisiów, które są idealne dla 5-7 latków, ale z sentymentu chętnie poczytamy baśnie z tej magicznej krainy. Przyznam, że sama jestem bardzo ciekawa Bezyliszka! :)

W świecie ludzi nastały wakacje, dlatego nudzimisie mają więcej wolnego czasu i zajmują się tylko zabawą: jeżdżą na liściorolkach, grają w piłkę samograjkę i gonią skaczące jagody. A gdy zmęczą się całodziennymi harcami, kładą się w cieniu lizakowca i opowiadają sobie baśnie: o Sierotce i kocie Rysiu, Królewnie Śmieszce, Czerwonym Gburku i Bezyliszku. 
Hubek, Mutek, Gusia i potwór Łaskot zapraszają do wysłuchania niezwykłych i pełnych humoru historii!

Czy coś Was zainteresowało?

14 komentarzy:

 1. Dla mnie zdecydowanie Gaiman :) JEstem też ciekawa tych "Wiedźm", bo coś kojarzę film chyba na ich podstawie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gaiman obowiązkowy :-)
   Z ekranizacji Dahla oglądałam Matyldę, Charliego w fabryce czekolady i BFG.

   Usuń
  2. Charliego też widziałam :)

   Usuń
  3. Johnny Depp po prostu BYŁ Wonką, prawda? :)
   Wersji z Wilderem nie widziałam.

   Usuń
 2. Obowiązkowo Sońska, choć intryguje mnie też nowe wcielenie A. Krawczyk :)
  Z Nesbo i Kwiatkowską jeszcze mi nie było po drodze, więc nie kuszą :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem pewna, że masz za to inne pokusy książkowe. ;-)

   Usuń
 3. Humboldta, nieskromnie, polecam bardzo :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mnie zdecydowanie najbardziej interesują kryminały. Tylko najpierw wypadałoby mi nadrobić znajomość poprzednich książek Nesbo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z Nesbø mam tak samo ;-)

   Usuń
  2. Ale to rzeczywiście trzeba po kolei? Bo mam "Pragnienie" i tylko to...

   Usuń
  3. Wiesz, nie wiem, czy bezwzględnie trzeba po kolei. Czytałam tylko 2 pierwsze i w Karaluchach było nawiązanie do wydarzeń z Człowieka nietoperza, dość istotne, jeśli chodzi o postać Harrego, mniej ważne dla samej intrygi. Nie wiem jak dalej, ale sądzę, że dla zrozumienia głównego bohatera lepiej po kolei...

   Usuń