niedziela, 14 maja 2017

Wpadły mi w oko, czyli nowości i zapowiedzi majowe

Można dostać zawrotu głowy przy oglądaniu zapowiedzi książek, które w maju zapełnią półki księgarni i stoisk na Stadionie Narodowym. Spośród rozlicznych nowości wybrałam te, które najchętniej widziałbym w swojej biblioteczce. Są wśród nich książki moich ulubionych autorów, ale także te, które zaintrygowały mnie opisem, lub wpadły mi w oko ze względu na okładkę.

[okładki i opisy książek pochodzą ze stron wydawnictw, kliknięcie na grafiki przeniesie Was do źródeł]

Obyczajowo

Anne B. Ragde Ziemia kłamstw Smak Słowa
08.05.2017Pierwsze wydanie Sagi rodziny Neshov w Polsce mi umknęło, z chęcią skorzystałam z możliwości przeczytania wznowienia. Początkowo zaplanowana jako trylogia, saga ma już czwarty tom, który będzie wydany u nas jesienią. Tymczasem Smak Słowa przypomina trzy pierwsze książki w nowej szacie. Tom drugi zaplanowany jest na początek czerwca, zaś trzeci w lipcu br.
Moje wrażenia po pierwszym spotkaniu z braćmi Neshov - już w nadchodzącym tygodniu.

Kiedy na tydzień przed świętami Bożego Narodzenia stara Anna Neshov nagle dostaje wylewu i leży na łożu śmierci, jej trzej synowie muszą stawić czoła nie tylko chorobie matki, lecz także własnemu życiu oraz skomplikowanym wzajemnym relacjom (bracia od wielu lat nie mieli ze sobą żadnego kontaktu). Erlend pracuje jako dekorator wystaw sklepowych w Kopenhadze, Margido jest właścicielem małego zakładu pogrzebowego, a najstarszy, 56-letni Tor, prowadzi rodzinne gospodarstwo w Byneset niedaleko Trondheim. Tor jako jedyny z całej trójki ma dziecko, córkę Torunn, którą spotkał tylko raz w życiu. Teraz pragnie, aby córka przyjechała poznać babcię, zanim ta umrze. 

"Ziemia kłamstw" to powieść o próbie szukania swoich korzeni. pozwalającej dostrzec, że sięgają one znacznie głębiej, niż się sądziło. Opowiada także o niespodziewanym odkryciu takich korzeni, o których istnieniu nie miało się nawet pojęcia.

Ragde jest jedną z najbardziej znanych współczesnych norweskich pisarek. Jej twórczość cieszy się uznaniem zarówno czytelników, jak i krytyków. W Norwegii autorka sprzedała ponad milion egzemplarzy swoich książek. Książka okazała się także bestsellerem na świecie, została przetłumaczona na ponad 20 języków. Na jej podstawie powstał także niezwykle popularny w krajach skandynawskich serial telewizyjny.


W 2004 roku Anne B. Ragde otrzymała za "Ziemię kłamstw" nagrodę literacką Riksmålsforbundets. Książka została także uznana przez czasopismo "VG" za najlepsza norweską powieść dekady 1999-2009, a w 2004 roku została uhonorowana Norwegian Language Prize oraz Booksellers' Prize.


Magdalena Witkiewicz Czereśnie zawsze muszą być dwie Wydawnictwo Filia
10.05.2017


Jedna z moich ulubionych autorek, której książki świetnie sprawdzają się jako lek na chandrę.

Zosia Krasnopolska otrzymuje w spadku od pani Stefanii zrujnowaną willę w Rudzie Pabianickiej. Rudera okazuje się domem z duszą uwięzioną w dalekiej przeszłości. Stary dom otoczony sadem – niegdyś bardzo piękny – kryje sekrety swoich mieszkańców. Zosia powoli zgłębia jego tajemnice. Kiedy na jej drodze pojawi się Szymon, odkryje najważniejszy sekret: dowie się, czym są prawdziwa przyjaźń oraz miłość. Zrozumie, że tak jak drzewa czereśni muszą rosnąć obok siebie, by wydać owoce, tak ludzie muszą się kochać, by ich wspólna droga przez życie miała sens.

Powieść o przeszłości zaklętej w każdym dniu i o darach, które otrzymujemy od losu, jeśli patrzymy także sercem…

Najnowsza powieść Magdaleny Witkiewicz to historia o tym, że nawet najbardziej niepozorna decyzja wpływa na nasze życie, a przeszłość zawsze wybrzmiewa w teraźniejszości.


Renata Kosin Tatarka Wydawnictwo Filia
24.05.2017


Nie czytałam jeszcze książek Renaty Kosin, ale mam Bluszcz Prowincjonalny, który znajome duszyczki bardzo chwaliły. Myślę, że też mi się spodoba, a wtedy z pewnością sięgnę po Tatarakę.

Czas letniego przesilenia to święto zjednoczenia największych przeciwstawnych sobie sił – ognia i wody, słońca i księżyca, mężczyzny i kobiety oraz tego, co ich łączy i jednocześnie dzieli.
W noc świętojańską, pełną ludowej magii i wróżb, Ksenia plecie wianek z polnych kwiatów i ziół, by rzucić go w nurt Biebrzy i poznać odpowiedzi na zapisane w sercu pytania.
Nie jest to jednak tak proste, jak by się wydawało. Podlaska zielarka zdradza stare sekrety, tatarska fałdżejka odprawia własne uroki… Za ich sprawą ścieżki, którymi podąża Ksenia, plączą się coraz mocniej.
Na szczęście stary dworek w Bujanach – otoczony kwiatami, aromatycznymi ziołami i dobrą energią – daje Ksenii siłę, by podążać drogą, którą wiedzie ją intuicja.
Poprzez pełne uroku podlaskie krajobrazy, w otoczeniu prastarych słowiańskich zaklęć i w towarzystwie oryginalnych przyjaciół, ekscentrycznej babki i ciemnookiego Tatara, Ksenia zbliża się do rozwiązania sekretu swojej rodziny.
Odnalezienie właściwej drogi pozwoli Kseni na dotarcie do najpilniej strzeżonych tajemnic, odkrycie kart rodzinnej historii przyniesie jej duszy ukojenie, a sercu przywróci jego właściwy rytm.


Historycznie

Arturo Pérez-Reverte Misja: Encyklopedia Wydawnictwo Znak
22.05.2017


Fascynujący fragment z dziejów Europy i wyśmienity gawędziarz. Must have.

Hiszpania końca XVIII wieku. Dwóch akademików – bibliotekarz i admirał – wyrusza z Madrytu do Paryża z tajną misją. Ich cel: zdobyć egzemplarz słynnej francuskiej Encyklopedii. To dzieło, dla wielu wyklęte i heretyckie, potępione przez Kościół, zawiera wiedzę zarezerwowaną dla nielicznych i podważa dotychczasowy porządek świata. Awanturnicza eskapada pełna pojedynków, intryg i spisków zmienia się w walkę światła z ciemnością.


Klimat osiemnastowiecznego Madrytu i Paryża, zakazana księga, nadciągająca rewolucja, historia przenikająca się ze współczesnością – Arturo Pérez-Reverte, autor bestsellerów, członek Hiszpańskiej Akademii Królewskiej, od pierwszej strony uwodzi czytelnika, zadając mu szelmowskie pytanie: „Gdzie kończy się fikcja, a zaczyna prawda?”.

Bernard Cornwell Zimowy monarcha Wydawnictwo Otwarte
22.05.2017


Bardziej legenda niż historia, ale w sumie kto wie, jak było naprawdę?

„Zimowy monarcha” Bernarda Cornwella mistrzowsko łączy klasyczną legendę i opowieść o nieustraszonym Arturze z emocjonującą historią walk o władzę rozgrywających się w tajemniczych, mrocznych czasach.

Gdy król Brytanii Uther żegna się z życiem, państwo ogarnia anarchia i nastaje niebezpieczny czas wewnętrznych podziałów. Armie saskie szykują się do najazdu na pogrążającą się w chaosie Brytanię.

Tylko Artur może powstrzymać saksońską furię i zapobiec upadkowi kraju. Jego dłoń dzierży wyjątkowy miecz – Excalibur, dar od czarownika Merlina, ale jego waleczne serce przepełnia miłość do Ginewry piękniejszej od wszystkich kwiatów. Czy przeznaczeniem Artura będzie zwycięstwo?

Kryminalnie

Arnaldur Indriðason Ciemna rzeka Wydawnictwo W.A.B.
10.05.2017


Kolejny, po Hipotermii, kryminał z dalekiej Islandii. Tym razem jednak Arnaldur Indriðason wysyła komisarza Erlendura na urlop i wędrówkę po bezdrożach, w poszukiwaniu wybaczenia, zaś na pierwszy plan wysuwa detektyw Elinborg.

Każdy ma mroczne sekrety. Niektórzy ukrywają je lepiej od innych. Temida bywa opieszała, ale nie zapomina o swoich obowiązkach. Czy jednak w przypadku denata, którego zabójstwem zajmuje się detektyw Elinborg, będzie miała co robić?

Młody mężczyzna zostaje znaleziony martwy w kałuży krwi we własnym mieszaniu. Brak śladów włamania. Ofiara jest ubrana w kobiecą koszulkę, zaś na stoliku obok leży fiolka po rohypnolu, inaczej nazywanym pigułką gwałtu. Sprawa trafia do detektyw Elinborg, która w toku śledztwa odkrywa, że zamordowany mógł być seryjnym gwałcicielem. Jednak bez względu na przeszłość denata zagadka brutalnego morderstwa musi zostać rozwiązana, a sprawca ukarany. Elinborg musi mierzyć się nie tylko z nie lada dylematem moralnym, ale też z nikłymi tropami i… dorastającym synem, którego skrytość i sekretne życie niepokojąco kojarzy się jej z zamordowanym mężczyzną.

Indriðason mistrzowsko osadza wstrząsającą zbrodnię w świecie, w którym mimo wszechobecnych kamer i nieustannego bycia on-line – a może właśnie dzięki nim – wszyscy są tak bardzo skupieni tylko na sobie, że nawet na niewielkiej Islandii można z powodzeniem wieść mroczne, podwójne życie…

Olga Rudnicka Życie na wynos Prószyński i Ska
09.05.2017


Od Natalii 5 (KLIK) kocham komedie kryminalne Olgi Rudnickiej. Przy jednych się bawię lepiej, przy innych trochę mniej, ale każdego nowego tytułu wypatruję z błyskiem w oku.

Emilia Przecinek, znana autorka powieści dla kobiet, w wieku czterdziestu lat zostaje rozwódką z dwójką nastoletnich dzieci, kredytem hipotecznym do spłacenia oraz matką i teściową na karku. Dzieci nalegają, żeby chodziła na randki, a obie starsze panie, no cóż, jak to one, włażą z butami, gdzie tylko się da. W takiej sytuacji można albo załamać się nerwowo, albo popełnić morderstwo.
Mimo niesprzyjających okoliczności Emilia postanawia odmienić swoje życie. Nie jest to łatwe, gdyż mężczyźni, których spotyka, absolutnie nie przypominają wspaniałych bohaterów jej powieści.
Pech chce, że teściowa pisarki łamie nogę. Unieruchomiona na wózku, zaczyna obserwować sąsiadów, co okazuje się zajęciem na pełen etat, a nawet dwa, gdyż nie wszystko można zobaczyć przez okno, niektóre rzeczy trzeba podsłuchać. Przed wścibskimi staruszkami nic się nie ukryje. Ani kochanka o czerwonych włosach, ani skłonna do awantur żona, ani leżący w piwnicy trup, którego znajduje Emilia.

Remigiusz Mróz Deniwelacja Wydawnictwo Filia
10.05.2017Wydawało się, że to już koniec. Jednak okazuje się, że Wiktor Forst i Remigiusz Mróz nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Co autor tym razem zgotował swoim bohaterom?

Gdzie jest Wiktor Forst?

To pytanie zadają sobie zakopiańscy śledczy, gdy topniejący w Tatrach śnieg odsłania makabryczny widok na zboczach Giewontu. Odnalezione zostają zwłoki grupy kobiet, których za życia nic ze sobą nie łączyło.

Żadna wycieczka nie zaginęła zimą na szlakach, a wszystkie ofiary wypadków w górach zostały odnalezione. W dodatku na ciałach nie ma żadnych śladów świadczących o tym, by doszło do zabójstw. Kiedy w Zakopanem znikają jednak kolejne kobiety, nie ma wątpliwości, że na Podhalu pojawił się seryjny zabójca.

Policja odkrywa ślad prowadzący do Wiktora Forsta. Problem polega na tym, że nikt nie wie, gdzie od roku przebywa były komisarz…

Marcin Wroński Czas Herkulesów Wydawnictwo W.A.B.
19.05.2017


Z serii o komisarzu Maciejewskim znam na razie tylko Morderstwo pod cenzurą (KLIK), a tu autor wydaje już część ostatnią. Sporo przede mną nadrabiania...

Marcin Wroński, zdobywca Nagrody Wielkiego Kalibru, tworzy wspaniały i porywający obraz wielokulturowego Chełma u progu rozwoju. Miłośnicy II Rzeczpospolitej i kryminałów retro będą wniebowzięci.

Nie każdy awans cieszy. Jako oficer inspekcyjny komisarz Maciejewski czuje się niczym carski rewizor i grzęźnie w papierkowej robocie. Gdy w czasie jego kontroli w Chełmie dochodzi do zabójstwa młodego zapaśnika, komisarz angażuje się w sprawę. Okazuje się bowiem, że w wielokulturowym, gwałtownie rozwijającym się mieście osiadło kilku dawnych zawodników, którzy kiedyś w oczach małego Zygi równi byli Herkulesowi. Maciejewski musi oddzielić dawne sympatie od faktów.

Nele Neuhaus W lesie Media Rodzina 
24.05.2017


Kolejna seria, która dopiero przede mną. Ale na Gorzką Czekoladę warto się skusić.

W środku nocy na leśnym kempingu przy Ruppertshain wybucha pożar. W zgliszczach policja znajduje ludzkie szczątki. Zaraz potem dochodzi do morderstwa w hospicjum. Oliver von Bodenstein i Pia Sander muszą wrócić do sprawy sprzed czterdziestu lat, kiedy zaginął Artur, najlepszy przyjaciel Olivera. Policjant będzie musiał zmierzyć się z traumą z  dzieciństwa i skonfrontować mieszkańców Ruppertshain z przysypaną sprawą sprzed lat. Tymczasem giną kolejne osoby. Czy nad wioską wisi klątwa?

Fantastycznie

Marcin Mortka Królewska Talia Zielona Sowa
24.05.2017Książka wprawdzie dla trochę młodszych ode mnie chyba (15+), ale zawsze mogę powiedzieć, że to dla mojej młodzieży. Ze względu na okładkę bardzo chcę w papierze ;-)

Mandylion to królestwo, które istnieje od tysięcy lat. Rządy w nim sprawuje król Duncan III. Służy mu wiernie czternaście rodów oraz zagadkowa kasta Pieśniarzy, dbająca o wewnętrzny porządek kraju. Całość spaja Królewska Talia pradawny, tajemniczy artefakt, który narzuca posłuszeństwo zarówno rodom, jak i Pieśniarzom. Spokojne życie mieszkańców królestwa przerywa nadejście Czerni. Niezbadana siła zmusza mieszkańców do ucieczki i szukania nowej ojczyzny. Ci, którzy uniknęli starcia z Czernią, przeprawiają się przez Wściekłe Morze do Taliadu, krainy rozbitej na trzy pomniejsze księstwa. Mandyliończycy podbijają ją bez trudu. Ale nowa ojczyzna skrywa więcej tajemnic, niż Mandyliończycy byliby w stanie przypuszczać. Młody Tankred z rodu Hanstarów odkrywa spisek skierowany przeciwko jego rodowi i wyrusza w podróż przez ziemie Taliadu w poszukiwaniu prawdy. Chce zapobiec rozłamom w królestwie. Na jego drodze stają straszliwe widma i śmiertelnie groźni Jastrzębi Rycerze, tajemnicze budowle i przedziwne postacie, które z czasem staną się jego sprzymierzeńcami. A wszystko otacza wszechobecna magia...Dla dzieci 
(ale czy na pewno? 😉)

Neil Gaiman Koralina Wydawnictwo Mag
24.05.2017O Koralinie pisałam w marcu (KLIK), książkę mamy w wydaniu z okładką filmową. Nowe wydanie z zachwycającej edycji z grafikami Dark Crayona kusi ogromnie...

Dzień po przeprowadzce Koralina postanowiła zwiedzić cały dom... W nowym mieszkaniu, do którego Koralina przeprowadziła się z rodzicami, jest dwadzieścia jeden okien i czternaścioro drzwi. Trzynaścioro z nich otwiera się zwyczajnie, czternaste zaś są zamknięte na klucz. Za nimi znajduje się tylko ściana z cegieł - przynajmniej do dnia, w którym Koralina otwiera je i odkrywa przejście do innego domu, który na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od jej własnego. Ale pozory mylą... Z początku nowo odkryte mieszkanie wydaje się jej cudowne. Na obiad dostaje same smakołyki, a w pudełku z zabawkami czekają anioły, które po nakręceniu fruwają po pokoju, książki, w których ilustracje wyglądają, jakby ożywały, małe główki dinozaurów, które na zawołanie klekocą zębami. Jenakże w nowym domu są też nowi rodzice, którzy chcieliby, żeby Koralina została ich córeczką. Chcą ją odmienić, zatrzymać i nigdy nie oddać jej z powrotem. W lustrach zaś kryją się nieszczęśliwe dzieci, zagubione dusze...

Rafał Kosik Tajemnica dębowej korony Powergraph
24.04.2017


W zasadzie nowość kwietniowa, ale dopiero od niedawna do kupienia w większości księgarni. Seria dla dzieci, pokazująca jak to samo zdarzenie może być odmiennie zrozumiane i postrzegane przez różne osoby. Ogromy plus za dziecięcego bohatera z Aspergerem.

Jedenastolatkowie: uzdolniona plastycznie Amelia i łobuziak Kuba oraz ich rodzeństwo: dziewięcioletni Albert i sześcioletnia Mi odkrywają tajemnicę starego dębu. Co kryje się pośród liści dwustuletniego drzewa, kto chce je ściąć i czy dzieciaki je ocalą? Jak Albert przyczyni się do rozwiązania zagadki i skąd Mi wytrzasnęła małpę, czytelnicy dowiedzą się z najnowszej książki Rafała Kosika Amelia i Kuba. Tajemnica dębowej korony

Tomasz Minkiewicz Poszukiwacze Przygód. Magiczny Pierścień. Nasza Księgarnia
24.05.2017

Nadstawcie uszu, przysuńcie się
do ognia, gdy zawierucha.
Nastroszcie wąsy, ogony w słup,
kto ciekaw, ballady niech słucha.

Trójka ich jest, birbantów jak wy,
z sercem po stronie przygody.
W największą hecę na ślepo by szli,
nie licząc na żadne nagrody.

Jeden, faktycznie, na ślepo, gdyż
urodził się nietoperzem.
Drugi to z dzikiej puszczy żubr,
trzeci wiewiórczym jest zwierzem.

Rudą ma kitę Eli łuczniczka,
Bururum młot dzierży ze swadą,
Wróż, cóż, powiedzieć wystarczy, że
czaruje głównie nadwagą.

Tak oto, nucąc pod nosem balladę, bard-narrator rozpoczyna opowieść o zwariowanej przygodzie trójki przyjaciół: sprytnej wiewiórce Eli, dzielnym żubrze Bururumie i tajemniczym nietoperzu Wróżu.
W drodze na Górę Potworną nasi bohaterowie będą musieli zmierzyć się z całą masą niebezpieczeństw i rozwiązać niejedną zagadkę.
To właśnie Ty, czytelniku, będziesz musiał im w tym pomóc. Spostrzegawczość, spryt i poczucie humoru – to wystarczy, by wykaraskać się z każdej kabały.
Czy odnajdziecie drogę na bagnach przeraźliwie milusińskich Bająków? Czy podejmiecie się znalezienia ukrytych fragmentów drzwi, przeciskając się między Kościakami w kanałach? Czy  rozwiążecie zagadkę podstępnego czarnoksiężnika Znikatora-Pojawiatora?
Przygoda, zabawa, łamigłówki i romans. Okej, bez romansu. Przygoda, zabawa, łamigłówki i czarodziejski hełm, dziwnie przypominający garnek. To wszystko znajdziecie w łączącej elementy komiksu, powieści i labiryntu książce "Poszukiwacze przygód. Magiczny pierścień".

Ja jestem zaintrygowana. Chętnie spróbujemy z Młodszym.

Marcin Kozioł Skrzynia Władcy Piorunów Prószyński i Ska
11.05.2017


Zapowiada się i ciekawie, i wartościowo. 

Pierwsza część cyklu „Detektywi na kółkach”. Książka wpisana na listę lektur uzupełniających do klasy IV-VI szkoły podstawowej.

Kryminał z wieloma zwrotami akcji, książka przygodowa pełna szyfrów i zagadek,  zarazem świetnie napisana biografia wielkiego wynalazcy Nikoli Tesli dla młodszych nastolatków.

Julia, śliczna czternastolatka, pomaga swemu o rok starszemu przyjacielowi Tomowi odszukać porwanego ojca. Od czasu wypadku dziewczyna jeździ na wózku (stąd tytuł cyklu: „Detektywi na kółkach”), nie przeszkadza jej to jednak uczestniczyć w tropieniu przestępców, wręcz przeciwnie – często to ona wpada na trop, świetnie kojarząc fakty i… odczytując szyfry. W poszukiwaniach bierze udział jeszcze jeden niezwykły bohater: pies Julii, przesympatyczny labrador Spajk-Biszkopt, który… pamięta swoje poprzednie wcielenia. 

Współczesna akcja splata się z historią rozpoczynającą się ponad 150 lat wcześniej, w dniu narodzin Nikoli Tesli. Wszystko, czego dowiadujemy się o dzieciństwie i życiu słynnego wynalazcy, zwanego Władcą Piorunów, jest prawdą – nawet najbardziej nieprawdopodobne, wręcz fantastyczne wydarzenia z jego życia opisane w książce oparte są na faktach.

To chyba mój najdłuższy post z zapowiedziami, żeby tak jeszcze można było spowolnić czas w trakcie czytania...
Znaleźliście coś dla siebie?

9 komentarzy:

 1. Największą ochotę mam na nowość Witkiewicz. A powieść Rudnickiej czeka już na czytniku.

  OdpowiedzUsuń
 2. Maj zapowiada sie niezwykle ciekawie. Szkoda ze dopiero dziś odkryłam Twój blog. Niestety wyczerpała już mój budżet w tym miesiącu a szkoda bo zobaczyłam u Ciebie książki, które z chęcią przeczytam. W szczególności : królewska talia i w lesie. Zreszta zimowego monarchę tez ;€ blog dodaje do obserwowanych i będę wpadać. Zapraszam rownież do mnie na blogu znajdziesz moje majowe czytadła. Pozdrawiam

  Czytankanadobranoc.blogspot.ie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lepiej późno niż wcale :) Witam serdecznie!
   Udanych majowych lektur!

   Usuń
 3. Czereśnie już za mną! cudo!
  Na Tatarkę mam ogromną ochotę, Bluszczu jeszcze nie znam, ale czytałam inne książki autorki i wiem że warto :)
  Zaintrygowałaś mnie Ziemią kłamstw a za Mroza jeszcze się nie wzięłam, więc bez emocji ta premiera :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że zainteresowałaś się Ziemią kłamstw - warto ją przeczytać.
   Czereśnie też już mam! :)

   Usuń
 4. Trylogia Ragde już od dawna za mną "chodzi". Myślałam, żę może biblioteka moja ją ma, ale niestety nie.
  Dzisiaj jednak pokukałam na allu i udało mi się nabyć dwa tomy starego wydania w dobrej cenie a teraz szukam trzeciego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo jestem ciekawa, jakie będą Twoje wrażenia! To poprzednie wydanie też ma cudne okładki.
   Udanej lektury!

   Usuń
  2. Mam też trzeci ....to wydanie w twardych okładkach i faktycznie okładki są przyjemne.
   Jestem przekonana, że saga mi się spodoba, bo lubię skandynawskie klimaty.

   Usuń