sobota, 30 czerwca 2018

Wakacyjne przygody #1 - Inny Piotrek i bandyci

źródło
Rozpoczęły się wakacje - pora na przygodę!

W hoteliku Motylek krzyżują się drogi dwóch nastoletnich chłopców, obu o wdzięcznym imieniu Piotr.
Piotr A. wraca z rodzicami do Warszawy, zaś Piotr K. jedzie z tatą i jego nową partnerką na tygodniowy urlop w Krynicy. Chłopcy nie zamienią ze sobą nawet słowa, ale ich spotkanie będzie znacząco wpłynie na obie rodziny.

Piotrka porywają bowiem bandyci - jednak zamiast syna  bogatego biznesmena, w ich łapy wpada syn niezamożnego weterynarza. Komedia omyłek jak się patrzy - bandyci żądają okupu nie od tego ojca, co powinni, wskutek dramatycznych okoliczności, uzewnętrzniają się ukrywane dotąd cechy niektórych bohaterów, zaś inni dostrzegają, kto tak naprawdę jest dla nich ważny.

Inni Piotrek i bandyci to kryminał dla młodszych uczniów (7-10 lat), w którym dużo się dzieje, a Irena Landau porusza bardzo ważne problemy, z którymi często muszą się zmierzyć dzieci - kłótnie rodziców, rozwody, nowi partnerzy, ale czyni to w lekkiej, przestępnej dla dzieci formie. Akcja książki pokazana jest z kilku perspektyw - obu chłopców (z przewagą porwanego Piotrka, którego autorka dopuściła do głosu, jako narratora w części książki) porywaczy, rodziców obu Piotrków, ale również pracowników Motylka.

Irena Landau kilkukrotnie podkreśla, że chociaż o porwaniu fajnie czyta się w książkach i może wydawać się ono niesamowitą przygodą, godną opowiadania w szkole, to w rzeczywistości z obcymi nie ma żartów, a takie przeżycia nie powinny stać się niczyim udziałem.
Inny Piotrek i bandyci Irena Landau, il. Olga Reszelska, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2012.

2 komentarze: