sobota, 28 stycznia 2023

Szepty - WOŚP, czyli SQN charytatywnie

 

Jutrzejszy 31. Finał WOŚP to dobra okazja, by przetrzeć szmatką zakurzone wirtualne półeczki tego bloga. Zeszłoroczna akcja charytatywna Wydawnictwa SQN doczekała się kontynuacji i myślę, że stanie się coroczną tradycją, by trwać do końca świata i jeden dzień dłużej. Wyjątkowy e-book "Czego dusza zapragnie"- antologia zawierająca kilkanaście opowiadań, jest produktem jeszcze bardziej limitowanym, niż Drwal w McDonaldsie! Można go kupić tylko do 29 stycznia 2023. Sugerowana cena e-booka to 10 zł + VAT, ale można też przekazać na 31. finał WOŚP większą kwotę 20 zł lub 30 zł (+ VAT). Cały przychód (poza VAT) ze sprzedaży każdego z tych produktów zostanie przekazany na 31. finał WOŚP. Co więcej, jeśli ktoś przegapił w ubiegłym roku e-book "Szepty" to jeszcze do jutra można nadrobić to zaniedbanie. Obydwa e-booki można kupić TUTAJ.
Ja wprawdzie kupiłam go w styczniu 2022, ale jakoś tak przez cały rok udało mi się o nim zapomnieć.
Dzięki nowej akcji zmotywowałam się do podłączenia paru kabelków i załadowania zarówno "Szeptów", jak i "Czego dusza zapragnie" na kindelka.

I tak "Szepty" zostały jedną z pierwszych książek przeczytanych w nowym roku.


Piętnaście opowiadań, fantastycznych i bardzo realnych. Myślę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Szept Jakuba Małeckiego to kameralny, ale bardzo emocjonalny, obraz życia i działania po utracie ukochanej osoby, próba znalezienia sprawiedliwości. Szept to idealny tytuł do tego opowiadania. Bardzo mocne otwarcie zbioru.

Dzieci rosną w bluszczu Agnieszki Hałas to piękna i smutna baśń o dorastaniu, marzeniach, o poszukiwaniu miłości. 

Lekcjach niemieckiego Paweł Radziszewski zabiera nas na polską wieś w PRL. Dla nudzących się chłopców wizyty niemieckich turystów stają się główna wakacyjną atrakcją i mają wpływ na ich życiowe wybory.

Stare klątwy i małe szczęścia Anety Jadowskiej to opowiadanie ze świata Thornu. Jeden dzień z życia Dory Wilk. Trochę kryminału, trochę magii i rodzicielska codzienność. Cykl o Namiestniczce jest na mojej liście do nadrobienia w tym roku.
 
Drugi brzeg Sebastiana Sadleja jest bardzo bolesnym opowiadaniem dotyczącym relacji miedzy ojcem a synem. Doprawdy bycie rodzicem to najtrudniejsza rola na świecie.

Oczy pełne śniegu Magdaleny Kubasiewicz to moje ulubione opowiadanie z tego zbioru. Ale jeśli chodzi o Sanikę nie jestem obiektywna. Kocham też retellingi baśni w wykonaniu pani Magdy. Tym razem to nawiązania do Królowej Śniegu Andersena.

Milena Wójtowicz to kolejna moja ulubiona autorka. Opowiadanie Exegi monumentum należy do cyklu zapoczątkowanego powieścią "Post Scriptum". Sabina i Piotr muszą zadbać o bezpieczeństwo we wsi, na terenie której znajduje się grobowiec. Z mumiami. Obudzonymi. Czarny humor, specyfika polskiej prowincji i Sabinka. Czy mówiłam już, że kocham Sabinkę?


Zrzut Marcina Mortki ukazuje urywek z II wojny światowej. Przypadek, pozornie niepowiązane ze sobą wydarzenia decydują o losie innego człowieka. Krzepiące.

Brzydka baśń, albo trupokupiec z prezentami Magdaleny Świerczek-Gryboś to postapokaliptyczne opowiadanie z nieznanego mi cyklu. Przygnębiająca wizja przyszłości, niepokojące, ale z wiarą w przyzwoitość i lojalność.

W dole / W górze Piotra Chojnowskiego to oryginalna wizja życia po śmierci. Intrygujące.

Kłamstwo Tomasza Maruszewskiego to zabawa z czytelnikiem. Zwykłe codzienne życie trójki współlokatorów: Wita (to imię ma dla mnie wyjątkowe znaczenie), Krzysztofa i Agaty. Po przeczytaniu czytasz jeszcze raz.

Martwe imiona w opowiadaniu Agnieszki Szmatoły należały kiedyś do osób, które chcą zapomnieć o przeszłości. Pakt ze smokiem umożliwia im rozpoczęcie nowego życia. Poruszająca historia o tolerancji, relacjach, poszukiwaniu akceptacji i swojego miejsca. Choć w fantastycznych dekoracjach, to dotyczy bardzo realnych problemów.

Shade Martyny Raduchowskiej sprawił mi psikusa. To opowieść o polskich studentkach w UK zmuszonych do radzenia sobie z bardzo niestandardowymi, trzeba powiedzieć wprost, magicznymi, problemami. Wciągające, zresztą to kolejna moja bardzo lubiana autorka. Ale czytam i mam wrażenie, że przecież ja to znam, choć nie pamiętam szczegółów. Niepokojące, denerwujące uczucie 😃 Na szczęście wszystko z mną OK - Shade był wcześniej wydany w antologii Nawiedziny z 2009 roku.

Cud RP Tomasza Duszyńskiego to historia alternatywna, w której Polsce przypadła wyjątkowa rola w historii świata, powiedziałabym, że jest to wizja, w którą wielu mogłoby uwierzyć. Przewrotne, z bardzo dobrą puentą.

Brzezina Grzegorza Gajka zamyka antologię. Słowiańskie opowiadanie, dwie młode dziewczyny uciekają ze swojej wioski w poszukiwaniu lepszej przyszłości i możliwości decydowania o sobie.Książka przeczytana w ramach wyzwania: #polskafantastykafajnajest
2 komentarze:

 1. Trochę mi głupio, bo od roku nie skończyłam tej antologii, ale już zaopatrzyłam się w tegoroczną edycję. Tym razem opowiadanie Jakuba Małeckiego nie trafiło do mnie. W każdym razie planuję jeszcze w tym roku dokończyć ten zbiór.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O ja właśnie też dopiero ją przeczytałam. Rok przeleżała. Ale tegoroczny zbiór już w połowie!

   Usuń