niedziela, 24 listopada 2013

Carska Rosja w miniaturach

źródło
Opowiadania wybitnego rosyjskiego pisarza drugiej połowy XIX wieku, w których carska Rosja została przedstawiona w krzywym zwierciadle humoru podszytego ironią i sarkazmem.

Może wstyd się przyznać, ale mam ogromne braki w znajomości literatury rosyjskiej, szczególnie klasyki. Nadrabianie zaległości rozpoczęłam od zbioru 29 opowiadań Antoniego Czechowa. Każde z nich to mistrzowska migawka z życia wybranej postaci z dziewiętnastowiecznej Rosji. Urzędnicy carskich urzędów: asesorzy kolegialni, radcy, nauczyciele, wojskowi, a także kupcy, uczniowie gimnazjum, Wańka oddany do terminu u szewca, mniej lub bardziej wpływowe damy.
Każda z tych historii obnaża problemy biurokratycznego i bezdusznego państwa oraz ośmiesza odwieczne ludzkie przywary - bezmyślność, małostkowość, lizusostwo, egoizm, chciwość. Pomimo upływu lat nie straciły swej aktualności i dalej zadziwiają trafnością obserwacji, a niektóre spostrzeżenia można by odnieść nie tylko do społeczeństwa dziewiętnastowiecznej Rosji.
Początkowo mówiono o pożytku oświaty w ogóle, potem niepostrzeżenie rozmowa przeszła na stopień wykształcenia urzędników, przy czym wypowiedziano wiele uwag i nawet drwinek z powodu niskiego stanu tego wykształcenia. I tu, jak to zwykle bywa w rosyjskich kompaniach, od kwestii ogólnych zwrócono się wkrótce do osobistych. (opowiadanie "Wykrzyknik")
Forma opowiadań Czechowa jest po prostu doskonała, nie ma w nich zbędnej linijki, a puenta jest na ogół bardzo zaskakująca. Oczywiście nie każda historia jest równie interesująca, część jest zabawnych, część ironicznych, są i tragiczne; cechą wspólną jest ich zwięzłość, która nie umniejsza bogatej i przemyślanej treści.
Króciutkie opowiadania okazały się doskonałe do czytania, gdy brakowało czasu na coś dłuższego, w poczekalni u lekarza, czy w oczekiwaniu na dzieci ubierające się w szatni. Polecam!


Jedno z opowiadań:
Szczęśliwy >> KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

8 komentarzy:

 1. Ja "utonęłam" w tym miesiącu w Akuninie całkowicie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytałam Czechowa równolegle z Metrem 2033 oraz z Akuninem. Kończę własnie Gambit turecki :)

   Usuń
 2. Zaciekawiłaś mnie całkowicie ta pozycją. Wyruszam na łowy w poszukiwaniu tej książki w bibliotekach!
  (http://zapach-stron.blogspot.com/)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem przekonana, że opowiadania Czechowa są bez problemu dostępne w bibliotekach, zaś jeśli czytujesz e-booki to klasyka, w szczególności ten zbiorek, jest bardzo często bezpłatna. Np. http://www.publio.pl/smierc-urzednika-i-inne-opowiadania-antoni-czechow,p51431.html
   Udanych łowów! :)

   Usuń
 3. Pamiętam "Śmierć urzędnika" z lekcji języka rosyjskiego. Świetnie opowiadanie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam opowiadania Czechowa, mama moja jest zachwycona, Ty także - nic tylko czytać!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Opowiadania są króciutkie, ale pełne treści. Można czytać po jednym w wolnej chwili.

   Usuń