piątek, 27 listopada 2015

Cudownie przewrotne i najzupełniej poważne odpowiedzi na pytanie: Dlaczego?

Niedawno Najmłodszy wydobył z czeluści regału w swoim pokoju książkę teoretycznie przeznaczoną dla nieco młodszych dzieci. Lakoniczny tytuł, duże ilustracje, wydawałoby się, że niewiele treści (bo tekstu niewiele), zatem raczej książka dla 3 - 4 latka. Tymczasem ośmiolatek miał naprawdę dużo frajdy z lektury Dlaczego? Lili Prap.

Słoweńska autorka i ilustratorka podejmuje próbę odpowiedzi na pytania dotyczące wyglądu, budowy, czy zachowania różnych zwierząt. Na przykład: Dlaczego hieny się śmieją? Dlaczego zebry mają pasy, a żyrafy długie szyje? Dlaczego węże nie mają nóg?

W odróżnieniu od wielu książeczek z ciekawostkami, czy typu encyklopedycznego, Lila Prap poszukuje odpowiedzi na te pytania nie tylko u naukowców, ale również (a może przede wszystkim) słuchając dzieci. W efekcie powstała książka nie tylko edukacyjna, ale również pełna humoru i pobudzająca wyobraźnię.

[1]
Każde pytanie ma bowiem kilka odpowiedzi - krótkich, ale wywołujących nieśmiały uśmieszek, bądź szeroki od ucha do ucha uśmiech oraz jedną dłuższą, oznaczoną gwiazdką i jak najbardziej na serio.
Dlaczego? jest pięknie wydane, w twardej oprawie i fantastyczne graficznie. Nie znajdziecie tu obrazków-potworków, czy feerii barw. Przeważają brązy i pomarańcze, a każde zwierzę jest przedstawione na podwójnej stronie

[2]

[3]
Niektóre odpowiedzi mocno zapadły mojemu synkowi w pamięć i wywołują uśmiech na jego buzi. Jednocześnie parę informacji naukowych przydało się do odrobienia zadania domowego, a nawet Dlaczego? zostało zabrane raz do szkoły i było cytowane na lekcji.

Ujmujące jest poważne traktowanie czytelników przez autorkę, która zachęca dzieci do wprawienia własnej wyobraźni w ruch i poszukiwań innych odpowiedzi na zamieszczone pytania, czy też wymyślanie nowych gatunków.

[4]
Książka oryginalna, pomysłowa, mądra, zabawna i świetna graficznie.
Rewelacja :)


[1] Dlaczego? Lila Prap, Media Rodzina, Poznań 2005, str. 6-7
[2] jw. str. 14-15
[3] jw. str. 28-29
[4] jw. str.1

4 komentarze:

 1. Pati się spodobało :)
  A czy wiesz, że zgadła po co małpie ogon? Nie idealnie tymi słowy, ale ta odpowiedź z małpim rozumem to prawie to :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super! Jeśli Pati lubi dinozaury, to jest jeszcze książka tej autorki właśnie o tych zwierzętach, oraz Międzynarodowy słownik mowy zwierząt, który chciałabym zobaczyć. :)

   Usuń
  2. Szczerze to nie jest nimi zafascynowana... Ale nikt nie wie co będzie za chwilę, więc zapamiętam :)

   Usuń
  3. U mnie Starszy miał w okolicach przedszkolnych fazę na dinozaury, a Najmłodszy pozostał na nie bardzo obojętny :-)

   Usuń