poniedziałek, 30 maja 2016

Szymek, nudzimisie, szkoła i Las Marzeń

źródło
Trzeci tom serii o nudzimisiach zakończył się prawdziwym cliffhangerem. Szymek, wskutek zachowania Czarusia, został przeniesiony do krainy nudzimisiów. Wprawdzie chłopczyk bardzo chętnie zwiedzi ten zaczarowany świat, ale chciałby mieć pewność, że wróci w odpowiednim czasie do domu. Kluczem do odesłania Szymka do jego świata jest Czaruś, najbardziej leniwy spośród nudzimisiów. Jest jednak mały problem - Czaruś zniknął...

Szymek w krainie nudzimisiów opisuje przygody przedszkolaka wśród długouchych stworków i wielką wyprawę w poszukiwaniu Czarusia, na którą wyruszają Hubek, Gusia i Mutek ze swoim dziecięcym przyjacielem.

Jakie spotkają ich przygody? Czy zdołają odnaleźć leniwego nudzimisia? I czy Szymek odkryje sposób na powrót do domu?

Jednym z niezwykłych miejsc do których trafiają nasi bohaterowie jest Las Marzeń. To chyba najszczęśliwszy zakątek na świecie. Tutaj spełniają się wszystkie pragnienia, więc nikt nie chce opuszczać tego lasu. Szymek dowie się tutaj, jakie są najskrytsze marzenia Gusi, Hubka i Mutka. Tylko, czy rzeczywiście bezwysiłkowa realizacja marzeń daje szczęście?źródło

W kolejnej książce przychodzi pora na pożegnanie z przedszkolem - Szymek rozpoczyna naukę w szkole. Czy znajdzie tam kolegów? Jak będzie jego Pani? Tyle emocji wiąże się z nowym etapem w życiu chłopca!

Nudzimisie też nie próżnują. Zakładają własną uczelnię, w której głównym przedmiotem jest, uwaga - odnudzanie dzieci. Profesorem zostaje nie kto inny, jak Hubek - najbardziej doświadczony nudzimiś, jeżeli chodzi o pokonywanie nudy. Nudzimisie bardzo chętnie uczą się o różnych sposobach zabawiania dzieci, ale również studiują zachowania swoich podopiecznych, które bardzo często są dla nich zupełnie niezrozumiałe (na przykład - dlaczego dzieci czasami źle się zachowują, chcąc sprawdzić na ile im pozwolą dorośli?). W prowadzeniu zajęć pomagają Hubkowi jego przyjaciele - Gusia i Mutek. Nie są jednak specjalnie zachwyceni, gdy w trakcie wykładu Hubek po prostu znika, a cały ciężar prowadzenia zajęć spada na asystentów.

Nikt jednak nie protestuje, wszak misja Hubka jest najważniejsza! Szymek potrzebuje wsparcia ze strony nudzimisia. Wdrożenie się w obowiązki szkolne nie należy do najłatwiejszych. Ale od czego są przyjaciele?


Nudzimisie idą do szkoły ma na celu oswojenie pierwszoklasisty (lub zerówkowicza) z nowymi zadaniami, jakie go czekają w szkole. Problemy, obawy z jakimi boryka się Szymek są odbiciem emocji, z jakimi boryka się każdy mały uczeń. Spojrzenie na nie z perspektywy nudzimisiów, szczypta Hubkowej magii, sprawiają, że kłopoty i nowe zadania stają się łatwiejsze do pokonania. Jednak Szymek w krainie nudzimisiów podobał nam się dużo bardziej. Wyprawa w pobudzającej wyobraźnię scenerii, Las Marzeń - po prostu niezwykła przygoda. Chyba każde dziecko chciałoby polatać z dmuchawcami, czy urządzić wyścigi na kometach. A tu wszystko jest możliwe!


Książki o nudzimisiach diametralnie zmieniły zarówno moje, jak i Najmłodszego, reakcje na zawołanie Nudzi mi się! Zamiast irytacji zwykle pojawia się uśmiech i propozycja, by dobrze się porozglądać po pokoju. Może zauważymy w nim niewielkiego stworka o ogromnych uszach?


2 komentarze:

  1. Muszę w końcu zapoznać mojego syna z Nudzimisiami! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że będzie miał więcej frajdy za jakieś 2 lata ;-) Ale Ty możesz już rzucić okiem ;)

      Usuń