niedziela, 16 października 2016

WPADŁY MI W OKO - nowości i zapowiedzi jesienne


Jesień jest zawsze bogata w nowości książkowe. Szczególnie październik, z racji Międzynarodowych Targów Książki, przynosi mnóstwo ciekawych tytułów. Ponadto część zapowiedzi listopadowych będzie dostępna w Krakowie. Pora szykować miejsce na półkach. (Jak to dobrze, że wynaleziono czytniki!)

Uwaga! Istnieje ryzyko, że ten post nie ma końca.

[okładki i opisy książek pochodzą ze stron wydawnictw, kliknięcie na grafiki przeniesie Was do źródeł :) ]

The One and Only
Najbardziej ( i najdłużej?) wyczekiwana (nie tylko przez mnie) książka tego roku :)

Marta Kisiel, Siła niższa, Wydawnictwo Uroboros
26.10.2016


Kontynuacja kultowego Dożywocia. Wymęczony codzienną rutyną, za to oswojony z niecodziennymi zjawiskami Konrad Romańczuk odkrywa, że nie jest jedynym posiadaczem anioła stróża, a dwie takie istoty pod jednym dachem to dopiero początek kłopotów.Fantastycznie

J.K. Rowling , John Tiffany, Jack Thorne
Harry Potter i Przeklęte Dziecko, Media Rodzina
22.10.2016


Jedyna książka w tym zestawieniu, którą mam i już przeczytałam. Już w sierpniu zaopatrzyłam się w swojego ebooczka. :)

Ósma historia. Dziewiętnaście lat później.

Harry Potter i przeklęte dziecko, nowa opowieść autorstwa J.K. Rowling, Jacka Thorne’a i Johna Tiffany’ego i nowa sztuka Jacka Thorne’a, to ósma historia w serii i pierwszy autoryzowany spektakl teatralny ze świata Harry’ego Pottera.  Światowa premiera spektaklu odbyła się na londyńskim West Endzie 30 lipca 2016.


Harry Potter nigdy nie miał łatwego życia, a tym bardziej nie ma go teraz, gdy jest przepracowanym urzędnikiem Ministerstwa Magii, mężem oraz ojcem trójki dzieci w wieku szkolnym. Podczas gdy Harry zmaga się z natrętnie powracającymi widmami przeszłości, jego najmłodszy syn Albus musi zmierzyć się z rodzinnym dziedzictwem, którego nigdy nie chciał przyjąć. Gdy przyszłość zaczyna złowróżbnie przypominać przeszłość, ojciec i syn muszą stawić czoło niewygodnej prawdzie: że ciemność nadchodzi czasem z zupełnie niespodziewanej strony.

Joanne K. Rowling, Harry Potter i Komnata Tajemnic, Media Rodzina
05.10.2016


Tym razem nie dla mnie, choć z przyjemnością wybrałabym się jeszcze raz do Hogwartu, ale wiem kto ucieszy się z takiego prezentu pod choinką. :)

Po znakomitym przyjęciu ilustrowanej wersji Harry’ego Pottera i Kamienia Filozoficznego przyszedł czas na kolejną odsłonę przygód młodego czarodzieja z ilustracjami Jima Kaya.

W Hogwarcie niczego nie można brać za pewnik. To, co było uważane za mroczną, ale nieszkodliwą legendę, staje się źródłem zagrożenia. Ten, który wydawał się przyjacielem, staje się wrogiem. Taki los spotkał czterech założycieli Szkoły Magii i Czarodziejstwa. Od tamtego czasu minęło wiele lat, jednak pamięć o Komnacie Tajemnic stworzonej przez Salazara Slytherina nie zginęła.

To zupełnie tak jak w naszym wydawnictwie. Nie zapominając o poprzednim wydaniu drugiej części przygód Harry’ego Pottera, postanowiliśmy pokazać fanom historię tego nadzwyczajnego chłopca w zupełnie nowej szacie graficznej – z ilustracjami doskonale znanego potteromaniakom Jima Kaya. Wydanie zostało przejrzane i poprawione przez tłumacza, Andrzeja Polkowskiego.

Richard Adams, Wodnikowe Wzgórze, Wydawnictwo Literackie
17.10.2016


Klasyka, w dodatku tak cudnie wydana!

Uniwersalna opowieść o odwadze i woli przetrwania
Klasyka porównywana i stawiana na półkach obok Hobbita Tolkiena i cyklu o Narnii Lewisa
Bez dzieła Adamsa nie byłoby Harry’ego Pottera

Źle się dzieje w królikarni Sandleford. W miejscu, w którym króliki wiodą spokojny żywot, ma powstać nowe osiedle. Wygodne nory i zielone łąki zostaną unicestwione.

Nie jest łatwo opuścić swój dom. Stado kłapouchów pod wodzą dwóch niezłomnych braci – Piątka i Leszczynka – musi jednak wyruszyć w podróż w poszukiwaniu nowego miejsca na ziemi. Tak rozpoczyna się królicza epopeja. Nie trzeba dodawać, że po drodze naszych bohaterów czeka  mnóstwo przygód i jeszcze więcej niebezpieczeństw.

Wodnikowe Wzgórze to książka, którą pokochały miliony czytelników na całym świecie. Richard Adams stworzył dzieło uniwersalne, trafiające do serc wszystkich czytelników, bez względu na wiek. W świecie Adamsa króliki mają imiona, zorganizowaną społeczność, obyczaje, własną mitologię, język, a nawet poezję. Mają też coś absolutnie wyjątkowego – dar przewidywania przyszłości.

Obyczajowo

Magdalena Witkiewicz Pracownia dobrych myśli, Wydawnictwo Filia
26.10.2016
Szczęście można uszyć z kawałków jak patchwork, połączyć je z elementów w nowy wzór.
Ale trzeba wiedzieć, jak tego dokonać.

Mała, przytulna pracownia, w której oknach zawsze stoją kwiaty, to miejsce pełne czarów. Można tam przymierzyć szczęście, przynajmniej tak brzmi jej slogan reklamowy. To tutaj, na ulicy Przytulnej 26, Pelagia prowadziła przed wieloma laty pracownię krawiecką. Po jej śmierci to właśnie tu jej wnuk, Florian, postanowił otworzyć kwiaciarnię. Miejsce to dzieli z matką, Grażyną, ekscentryczną artystką. Otaczają ich przypadkowi ludzie, którzy z czasem się zaprzyjaźniają. Wielu z nich układa swoje życie na nowo.

Siła tkwiąca w rodzinie – babce, matce i wnuku – jest bardzo duża. Każde z nich ma w sobie pierwiastek dobrych myśli, każde z nich ma piękną moc służącą do obdarowywania tymi myślami innych ludzi.

Pomimo tego, że Pelagia odeszła dawno temu, w przytulnej pracowni nadal zszywane są ludzkie losy. Tworzą wspaniały patchwork, nową całość, z pozornie niepasujących do siebie kawałków, tkanych nicią dobrych myśli.

To powieść o przyjaźni, miłości i o dobrej energii, dzięki której da się załatać każdą dziurę, każdy smutek i naprawić każdy poplątany los.

Karolina Wilczyńska, Serce z bibuły, Czwarta Strona
26.10.2016

Z przyjemnością ucieknę ponownie do Jagodna. O moich wrażeniach z poprzednich wizyt w Świętokrzyskiem można przeczytać TUTAJ.

Jadwiga po stracie męża musi sama zająć się wychowaniem piątki dzieci i utrzymaniem domu. Pocieszenie znajduje w małych przyjemnościach: tworzy piękne róże z bibuły. Za namową kobiet spotykających się w dworku zapisuje się na kurs florystyczny. Czy uda jej się zrealizować marzenia i odnaleźć spokój?

Jeszcze raz odwiedź z nami urokliwe Jagodno i przekonaj się, jak potoczyły się losy jego bohaterów… Czy po powrocie Łukasz zdradzi Tamarze swój sekret? Jak rozwinie się relacja doktor Ewy z ojcem Łukasza?

Kryminalnie

Katarzyna Puzyńska, Dom czwarty, Prószyński i S-ka
08.11.2016


Przede mną jeszcze Łaskun, ale do Lipowa wybiorę się na pewno już niedługo.

Była komisarz Klementyna Kopp po czterdziestu latach wraca w rodzinne strony. Na prośbę matki ma przyjrzeć się sprawie pewnego morderstwa. W drodze do Złocin znika jednak bez śladu. Mieszkańcy zgodnie twierdzą, że nigdy nie dotarła do miasteczka, ale aspirant Daniel Podgórski odkrywa, że musiało być inaczej. Dlaczego wszyscy kłamią? Co stało się z Klementyną? Kto maluje tajemnicze graffiti z czarną szubienicą i podrzuca martwe ptaki? Jaki ma to związek z okrutną egzekucją, dokonaną nad jeziorem Bachotek w październiku 1939 roku?  
„Dom czwarty” to siódmy tom sagi kryminalnej o policjantach z Lipowa. Opowieści o Lipowie łączą w sobie elementy klasycznego kryminału i powieści obyczajowej z rozbudowanym wątkiem psychologicznym.


Borys Akunin, Planeta woda, Świat Książki
09.11.2016


Kolejne przygody Erasta Fandorina, który tym razem, w pogoni za mordercą, trafi do Polski.

Podążając tropem mordercy zwanego „Liliowym Maniakiem”, Erast Pietrowicz trafia na wyspę Saint Constantin. Odkrywa podwodne miasto i organizację kierowaną przez szalonego potomka Napoleona, który zamierza przejąć panowanie nad światem.
Erast Pietrowicz udaje się do zawołżskiej guberni, żeby odszukać zabójcę przeoryszy miejscowego monasteru. Śledztwo ma dla Fandorina wyjątkowe znaczenie, ponieważ ofiara to jego dawna ukochana.

Podróżujący z Częstochowy do Warszawy Erast Pietrowicz zostaje poproszony o pomoc w wytropieniu sprawcy napadu na wagon pocztowy. W pogoni za złodziejem i mordercą zwanym Cukiereczkiem detektyw dociera aż do Krakowa.

Kryminalnie (ale z uśmiechem)

Olga Rudnicka, Granat poproszę! Prószyński i S-ka
11.10.2016


Olgę Rudnicką kocham za Natalie i nawet jeśli nie każda książka idealnie mi pasuje, to na pewno poprawia mój humor, a na jesienne wieczory na pewno przydadzą się książkowe antydepresanty.

Emilia Przecinek – trzydzieści dziewięć lat, sto pięćdziesiąt sześć i pół centymetra wzrostu, znana autorka romantycznych powieści, matka dwojga nastolatków, szczęśliwa mężatka. Wierzy w uczucie do grobowej deski, choć wie, że czasem miłość nie uskrzydla, lecz zasiada przed telewizorem i hoduje brzuszek. Przykładna małżonka Cezarego, który nagle postanawia zostać szczęśliwym mężem, ale innej kobiety (nie dość że młodszej, to jeszcze wyższej, co szczególnie boli Emilię) i pozostawia swoją ślubną z niespłaconym kredytem hipotecznym, dwójką dzieci oraz teściową i matką na karku.
Los nie sprzyja przyszłej rozwódce. W dodatku jej reputacja zawodowa zaczyna się walić, gdyż z konta firmy, w której pracował wiarołomny małżonek, znika ogromna suma pieniędzy, a jego kochanka zostaje znaleziona martwa. 
W tej sytuacji można zrobić tylko jedno. Wziąć sprawy w swoje ręce.


Kryminalnie - Kulinarnie

Marta Obuch, Francuski piesek, Wydawnictwo Filia
09.11.2016


O tej książce Marta Obuch wspominała rok temu w Krakowie. Będzie z pewnością zabawnie i bardzo pysznie.

Przeprowadzka może zmienić całe życie! 

Misia zostaje właścicielką uroczego domku i dużego ogrodu, ale musi zakasać rękawy i sama zająć się remontem. Niestety nie może liczyć na swojego ukochanego, bo ten ma mnóstwo pracy. Za to do pomocy jest chętny nowy sąsiad – Luk, wyśmienity kucharz, z pochodzenia Francuz.

Misia chciałaby mu wynagrodzić starania, dlatego przygotowuje uroczystą kolację. Poda żaby i ślimaki, ale najpierw musi je złapać… Jakby tego było mało, przygarnia pod swój dach byłą kochankę swojego byłego męża i odtąd na Akacjowej zaczynają się dziać dziwne rzeczy… 
Tymczasem przyjaciółka Misi, Zuza, usiłuje zdobyć prawo jazdy, nie zamierza jednak zdawać kolejnego egzaminu! Schodzi więc na drogę przestępstwa. Nie ona jedna w tym towarzystwie…

Coq au vin czy trup podany sauté? Kuchnia francuska i przestępcy, a do tego tajemnica starego domu – mieszanka co najmniej pikantna! Komedia kryminalna Marty Obuch to obowiązkowy punkt każdego dobrego menu.

Tom Hillenbrand, Czerwone złoto, Smak Słowa
20.10.2016
Diabelski owoc już za mną i chętnie poczytam w jakie nowe tarapaty wpakuje się sympatyczny Luksemburczyk.

Odkąd luksemburski kucharz Xavier Kieffer związał się z najsłynniejszą krytyczką kulinarną Francji, bywa zapraszany na najbardziej prestiżowe imprezy. Jednak uroczysta kolacja wydana przez mera Paryża kończy się zaraz po przystawce. Ryuunosuke Mifune, najsłynniejszy kucharz sushi w Europie, pada nagle martwy. Diagnoza brzmi: zatrucie rybą. Kieffer jest jednak sceptyczny i szybko zauważa sprzeczności. Zanurza się w świat kuchni specjalizującej się w sushi i dowiaduje się, że istnieją ryby droższe od złota – i cenniejsze niż ludzkie życie.


Dziecięco

Katarzyna Majgier, Niedokończony eliksir nieśmiertelności, Nasza Księgarnia
19.10.2016

Bezwzględnie, koniecznie, muszę to mieć! (dobrze, że mam dzieci, będzie pretekst ;-) )
Horror dla dzieci! Mmm :)

Książka otrzymała I nagrodę w kategorii 6-10 lat w IV Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży.

Przy drodze za miastem stał stary dom, który wyglądał jak bardzo wysoki człowiek w spiczastym kapeluszu i płaszczu do ziemi. Do jego bram załomotał zmęczony jeździec na jeszcze bardziej zmęczonym koniu. Otrzymał schronienie, jednak wkrótce do tych samych bram zapukali żołnierze… Zanim mężczyzna uciekł, wręczył synkowi gospodarzy buteleczkę z tajemniczą miksturą, nad którą pracował. Ciekawość dziecka dała początek zdarzeniom, których skutki trwały przez 200 lat…

Ta mądra, zabawna i niezwykle wciągająca opowieść Katarzyny Majgier mówi o tym, że choć mija wiele lat, świat wcale tak bardzo się nie zmienia. Za to człowiek zawsze może się zmienić i odczarować swoje życie.

Kolejne dwie książki, to seria, którą Najmłodszy chętnie czyta sam. Świetnie zilustrowana, z wyważoną dawką suspensu i z efektami specjalnymi (litery na okładce świecą w ciemności). Bardzo udany cykl o upiornej agentce!

Martin Widmark, Nelly Rapp i białe damy, Mamania
24.10.2016


Nelly razem z rodzicami spędza weekend w prawdziwym nawiedzonym zamku.

Jest zachwycona. Wreszcie wypróbuje swój nowy sprzęt na duchy!
Dziwne urządzenie nie reaguje, dopóki Nelly nie skieruje go w stronę podłogi w bibliotece…

Martin Widmark, Nelly Rapp i czarownicy z Wittenbergi, Mamania
24.10.2016


Co wspólnego mają spadające gwiazdy ze wzrostem liczby zwolnień lekarskich wystawianych z powodu nadmiaru stresu?

Przed upiorną agentką Nelly Rapp stoi kolejne zadanie: podczas Halloween musi wyśledzić tajemniczą parę akwizytorów, którzy zamiast sprzedawać – chyba coś wynoszą z odwiedzanych mieszkań… Na pozór nic nie ginie, jednak z jakiegoś powodu wszyscy stają się nagle nerwowi i zestresowani.

Barbara Kosmowska, Emilia Dziubak, Niezłe ziółko, Literatura
18.10.2016Duet tych dwóch pań, to gwarancja wyjątkowej książki. Popatrzcie tylko na tę okładkę!

Eryk, choć z Babcią Malutką spędził niewiele czasu, jest szczęśliwy, że starsza pani zatrzyma się na dłużej w jego domu. Nikt tak jak Babcia Malutka nie potrafi wysłuchać chłopca i opowiadać o dalekich podróżach. A co jeszcze ważniejsze ‒ nikt tak dobrze Eryka nie rozumie.

Nie zawsze jednak wszystko układa się tak, jak tego pragniemy. Kiedy świat Eryka nagle pustoszeje, to, co cieszyło najbardziej, staje się udręką, przed którą nie da się uciec nawet do domku na drzewie. Ale czy Eryk musi uciekać? Czy dar mądrości, jaki otrzymał w prezencie od babci, wystarczy, by odkryć swoją wartość, nowych przyjaciół i jasne strony dorastania?

To piękna historia o szukaniu i znalezieniu tego, co jest prawdziwym dziecięcym skarbem ‒ wiary w siebie i szacunku dla innych.

Kategoria specjalna:
Świątecznie
(Zostało już tylko 69 dni!)

Magdalena Kordel, Anioł do wynajęcia, Znak
31.10.2016


Uwierz w cuda i rozejrzyj się dookoła – może i ty zostaniesz czyimś aniołem?

Gdybyś całkiem przypadkiem, tam u siebie na górze, miał jakiegoś bezrobotnego anioła, anioła do wynajęcia, to pamiętaj o mnie. Bardzo proszę. 
A, i gdybyś mógł mi pomóc w tym, żebym tak do końca nie zapomniała, czym jest miłość i radość…

Michalina ma kłopoty. Została sama, bez środków do życia i bez dachu nad głową. Cały świat wydaje się być przeciwko niej. 
Kiedy jest już tak źle, że zaczyna tracić nadzieję, ktoś niespodziewanie zaprasza ją na kubek herbaty z cynamonem. Ktoś wysłucha z uwagą, przygarnie do serca, da nadzieję. 
Czy jednak tam w górze ktoś nad nią czuwa? Dobry duch, zaginiony Anioł Stróż?

„Anioł do wynajęcia” to niezwykła historia. Otula jak ciepły koc, rozgrzewa jak filiżanka cynamonowej herbaty, a przede wszystkim przywraca wiarę w ludzi i daje nadzieję.

L. Fabisińska, G. Gargaś, A. Krawczyk, R. Mróz, M. Obuch, A. Rogoziński, M. Witkiewicz

Księgarenka przy ulicy Wiśniowej, Wydawnictwo Filia
23.11.2016


Pan Alojzy, sympatyczny właściciel małej księgarenki przy ul. Wiśniowej, postanawia zamknąć swój sklepik z książkami. Prowadził go przez prawie pół wieku, ale jest coraz starszy, brakuje mu sił. Chciałby odpocząć i wreszcie zrealizować swoje marzenie o dalekiej podróży do córki, mieszkającej w Australii.

Księgarenka, jego całe życie, zostanie zamknięta, ale nie tak zwyczajnie, z dnia na dzień. Dla jej wiernych, stałych bywalców pan Alojzy przygotował prezenty. Postanowił obdarować ich egzemplarzami swoich ukochanych książek. Dla każdej osoby wybrał pozycję szczególną, taką, która jego zdaniem może być dla tej osoby drogowskazem albo pocieszeniem. Piękna i roztrzepana Celestyna otrzyma od niego Błękitny zamek Lucy Maud Montgomery. Dla tajemniczej Alicji pan Alojzy ma oczywiście Alicję w Krainie Czarów, a dla bezwzględnego reżysera Opowieść wigilijną. Największa niespodzianka spotka jednak Ryszardę Kociołek, w ręce której trafi Wielka księga Kubusia Puchatka.

Książki są przewodnikami duszy, w to wierzy pan Alojzy. Czy ma rację? Czy uda mu się rozświetlić smutne poranki pewnej zapracowanej kobiety, która naprawdę nie znosi Świąt, i przywołać uśmiech na twarz małego chłopca? Czy moc obdarowywania i czynienia dobra ma taką siłę, że smutny sekret pana Alojzego przestanie tak bardzo ciążyć mu na sercu?

Oj dużo tych pokus... A Wam wpadło coś w oko? ;-)

11 komentarzy:

 1. Nie denerwuj mnie. Wcale nie zamierzam nic kupować (ok, oprócz Siły niższej), a Ty wyskakujesz z takim czymś.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kiedy przeczytałam, że post może nie mieć końca to... szczerze mówiąc liczyłam na dłuższy :P
  Szkoda, że Kisiel pisze fantastykę, bo jej nie lubię...
  Moje must heva & read to Kordel, Witkiewicz oraz Księgarenka. Za Jagodno i Puzyńską jeszcze się nie wzięłam, ciekawa jestem kryminałów kulinarnych :)
  Ech... moja lista zaczyna rosnąć... :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 17 to mało? Ja się i tak ograniczyłam :))

   Usuń
  2. Myślałam, że choć w poście się nie będziesz ograniczała :)
   Wiesz, te moje dziecię młodsze niż Twoje, więc kilka stąd odrzucam z marszu...

   Usuń
  3. Gdybym się nie ograniczała, nigdy bym go nie opublikowała :)
   Ale dzieci mają to do siebie, że szybko rosną :D

   Usuń
 3. O tak, "Siła niższa" to absolutny "must read". :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Hmmm, ja też znam osobę, która baaardzo przebiera nóżkami, od momentu gdy zobaczyła, że nowe wydanie Komnaty tajemnic już jest... Ciekawe... :-)
  I ta sama osoba bardzo zainteresowała się Wodnikowym Wzgórzem, chyba jakaś pokrewna dusza ;-)
  Buziaczki, buziaczki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawe, ciekawe :) Coś chyba mamy wspólnego... ;-)

   Usuń
 5. Sporo tych nowości, ale to jak najbardziej na plus, bo jesień sprzyja czytelnictwu :)
  Ja przeczytałam nowego Harrego i jestem ogromnie zawiedziona. Nie omieszkałam go nie obsmarować nieco na blogu :(
  Najbardziej chciałabym dorwać tego "Francuskiego Pieska".

  OdpowiedzUsuń