środa, 3 kwietnia 2013

Nie zadzieraj z Molly Murphy!

źródło: www.noir.pl
Rudowłosa Molly Murphy z wioski Ballykillin w irlandzkim hrabstwie Mayo nie należy do dziewcząt grzecznych i uległych. Na zbyt nachalne zaloty panicza reaguje w sposób tak gwałtowny, że musi się ratować ucieczką do Liverpoolu. Na tym jednak nie kończy się jej tułaczka.
 Nieoczekiwany zwrot okoliczności sprawia, że Molly – pod fałszywym nazwiskiem – trafia na pokład statku Majestic płynącego do Nowego Świata. Ale kiedy dociera na Ellis Island, nie może jeszcze cieszyć się pełną wolnością. Okazuje się bowiem, że nocą zamordowano jednego z pasażerów, a kobieta, której nazwisko przybrała Molly, mogła mieć motyw, by nastawać na jego życie. Co gorsza, o dokonanie zbrodni podejrzewa się pewnego sympatycznego młodzieńca, który zdaniem panny Murphy jest całkowicie niewinny. Ażeby go uratować przed odesłaniem z powrotem do Irlandii, dzielna dziewczyna rozpoczyna własne śledztwo, raz po raz wchodząc w drogę przystojnemu kapitanowi policji, Danielowi Sullivanowi.

Kryminał w stylu retro z bardzo sympatyczną kobiecą bohaterką w roli głównej. Molly Murphy wie czego chce, a przede wszystkim czego nie chce. I bardzo rzadko zachowuje swoje opinie dla siebie.
- Przyjdzie taki dzień, kiedy przez swoją niewyparzoną gębę znajdziesz się w tarapatach.
Matka wypowiadała to zdanie systematycznie, odkąd zaczęłam mówić. Nie pomyliła się. Jeszcze zanim skończyłam dziesięć lat, cała moja rodzina o mały włos nie została wyeksmitowana na bruk tylko dlatego, że nie potrafiłam trzymać języka za zębami.
A tydzień przed dwudziestymi trzecimi urodzinami uciekałam, ścigana za morderstwo.
(str.9)
Trudno po takim wstępie odłożyć książkę.
Musiałam jak najszybciej dowiedzieć się, dlaczego Molly znalazła się w tak desperackiej sytuacji i w jaki sposób, nie mając pieniędzy ani przyjaciół, uda jej uciec przed angielskim wymiarem sprawiedliwości. Raczej nie mogła liczyć na jego łaskawość, jako irlandzka poddana, która spowodowała śmierć syna angielskich właścicieli ziemskich.
W skutek niesamowitego zbiegu okoliczności i szczęścia udaje jej się wsiąść na statek do Nowego Jorku, tam ma nadzieję na nowe życie. Tylko czy na pewno uda się przejść przez kontrolę imigracyjną na Ellis Island?
Molly jest śmiała, pomysłowa, odważna - aż do przesady, bardzo cienka granica dzieli ją do głupoty i lekkomyślności. W poszukiwaniu mordercy i pracy (w tej właśnie kolejności) odwiedza różne dzielnice Nowego Jorku, robotnicze mieszkania, rezydencje bogaczy, a nawet dostaje propozycję pozostania w domu publicznym, co po odmowie mogło się dla niej bardzo nieciekawie skończyć. Trudno jednak Molly nie polubić i nie kibicować jej całym sercem, na szczęście spryt i elokwencja pomagają jej wyjść cało z każdej opresji.

Oprócz intrygi kryminalnej na pierwszy plan wysuwają się realia Nowego Jorku z przełomu wieków. Rhys Bowen w nienachalny sposób przedstawia w tej, skądinąd typowo rozrywkowej lekturze, sporo historycznych szczegółów dotyczących podróży Molly przez Atlantyk, procedur imigracyjnych na Ellis Island, czy też liczącej się w NYC irlandzkiej społeczności na początku XX wieku.

Jedynymi moimi zarzutami do tej książki, niemającymi jednak wpływu na przyjemność płynącą z jej lektury, są nieprawdopodobne zbiegi okoliczności, jakie przytrafiają się Molly, oraz to, że książka zbyt szybko się kończy. "Prawo panny Murphy" można porównać do pilota serialu - stanowi odrębną całość, a jednocześnie ma zaintrygować i zachęcić do następnych odcinków. Otrzymujemy również wskazówkę, czym zajmie się Molly w kontynuacjach. A następnych części jest całkiem sporo. "Murphy's Law" ukazało się w 2001, od tamtej pory Rhys Bowens napisała 10 kolejnych tomów oraz 2 krótkie opowiadania o przygodach Molly Murphy. W marcu ma ukazać się najnowsza książka z serii: "The Family Way".

źródło: http://rhysbowen.com
Rhys Bowens to pseudonim urodzonej w Bath, a zamieszkałej w San Francisco, pisarki Janet Quin-Harkin. Jest autorką książek dla dzieci i młodzież, ale przede wszystkim jest znana jako autorka trzech serii kryminałów: o przygodach constabla Evana Evansa, Lady Georgiany i właśnie Molly Murphy.

Książki z serii Molly Murphy's Mysteries:
Murphy's Law (2001) - wydanie polskie Prawo panny Murphy (2013)
Death of Riley (2002) - wydanie polskie Śmierć detektywa (2013)
For the Love of Mike (2003)
In Like Flynn (2005)
Oh Danny Boy (2006)
In Dublin's Fair City (2007)
Tell Me, Pretty Maiden (2008)
In a Gilded Cage (2009)
The Last Illusion (2010)
Bless the Bride (2011)
The Amersham Rubies (Short story, 2011)
Hush Now, Don't You Cry (2012)
The Face in the Mirror (Short story, February 2013)
The Family Way (March 2013)

Mam nadzieję, że Wydawnictwo Noir Sur Blanc wyda wkrótce w Polsce również kolejne części serii.

Wyzwanie: Trójka e-pik.

Prawo panny Murphy - CYFROTEKA.PL

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz