niedziela, 5 stycznia 2014

Gałgankowy skarb

źródło
Dzisiaj książeczka nietypowa, nawet nie dlatego, że dziecięca, bo te tu bywają, ale dlatego, że po pierwsze dla naprawdę małych dzieci - cała kartonowa i licząca zaledwie 16 stron, a po drugie - czytano mi ją, gdy byłam dzieckiem i na zawsze pozostała gdzieś w zakamarkach mej pamięci.

Mój Młodszy jest już trochę starszy niż grupa docelowa, ale i tak z uśmiechem przeczytał ze mną historyjkę o Kasi, która zgubiła swoją ukochaną, szmacianą laleczkę. Wierszyk, napisany dla córki, Zbigniew Lengren sam zilustrował i przedstawił w nim całą rodzinę.


Zgubionej zabawki szuka zatem mama, tata, babcia, dziadek, starszy brat, ciocia, wujek, piesek i stróż Walenty. Szukają wszędzie - w zakamarkach domu, w spiżarni, w kuchni, w łazience, w piwnicy i na strychu, a nawet na ulicy i w śmietniku.


Gdy poszukiwania nie odnoszą skutku, wszyscy starają się jakoś zrekompensować dziewczynce jej stratę. Za Murzynka każde niesie coś dla Kasi:Ale Kasia nie chce słyszeć słodyczach, nowych zabawkach, czy koralach. Chce swoją szmacianą laleczkę i już!
Na szczęście komuś udaje się odnaleźć zgubę i cała historia kończy się szerokim uśmiechem na twarzy dziecka - zarówno bohaterki wierszyka, jak i słuchającego z przejęciem malucha. :)

Urocza książeczka, która ma wszystko co niezbędne w historyjce dla małych dzieci. Bohaterka, z którą może się utożsamiać dziecko - każde ma przecież jakąś szczególnie ukochaną zabawkę, sytuacja z życia codziennego - każdemu z nas zdarza się zgubić coś ważnego, a już akcja z szukaniem zabawki bez której absolutnie nie da się usnąć/wyjść do przedszkola/wyjechać na wakacje to klasyczny koszmar z życia rodzica. Do tego wszystkiego forma przypominająca wyliczankę, rytm i charakterystyczne, mistrzowskie ilustracje.

Wzruszyłam się, gdy zobaczyłam tę książkę. Mój egzemplarz, wydany gdzieś w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, zaginął na przestrzeni dziejów. Cudownie, że wydawnictwo Babaryba wznowiło ten tytuł i całe szczęście, że nikt nie nawołuje do jej bojkotu ze względu na małą poprawność w nazwie zabawki.

Gałgankowy skarb [Zbigniew Lengren] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Wyzwania Odnajdź w sobie dziecko, Z półki i Grunt to okładka

Ilustracje Zbigniewa Lengrena z książki "Gałgankowy skarb", Wydawnictwo Babaryba, 2010

13 komentarzy:

 1. Och przed oczami mi stanął ukochany Filutek !!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja się zastanawiam, czy w domu moich rodziców jest jeszcze gdzieś taka mała, chyba zielona, książeczka z historyjkami o Filutku... :))

   Usuń
 2. Moja ukochana książeczka. Mam ją do dzisiaj i jej recenzja była pierwszą na moim blogu. Wspaniała publikacja. I moja rówieśniczka - 1981r. :)
  http://basiapelc.blogspot.com/2013/02/gagankowy-skarb.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja niestety swojej pierwszej nie mam, ale wspomnienia zostały i kupiłam wznowienie. Czytałam Twoją recenzję, nie zauważyłam tylko, że była pierwszą :))

   Usuń
  2. Stoi na półce i tydzień temu ponownie (po raz około 14) czytałam ją córce ;)

   Usuń
  3. Czternasty to jeszcze mało ;)

   Usuń
  4. Jej 14, sobie samej od maleńkiego więcej :)

   Usuń
 3. Piękna, krótka opowieść idealna dla młodych czytelników. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja jej nie znam, nie miałam i nie kojarzę...

  OdpowiedzUsuń
 5. Aine, przepraszam, że dopiero teraz czytam recenzję :(
  Zaczynam robić podsumowanie i nadrabiam zaległości.

  Liczę książkę jako wydaną w 2010, bo to nowe wydanie.
  Mam nadzieję, że mimo to zdołasz znaleźć 5 innych książek wydanych przed 2000 rokiem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale zarwałaś nockę! :-o
   Ok, nie ma sprawy. Myślałam, że liczy się pierwsze wydanie, tym bardziej, że to jest dokładnie takie jak pierwsze - tekst, ilustracje itp.

   Usuń