wtorek, 22 listopada 2016

Emerycka Szajka znów nadaje

źródło
Pożyczanie jest srebrem, a rabowanie złotem, to kontynuacja powieści Cathariny Ingelman-Sundberg Seniorzy w natarciu, o której pisałam TUTAJ. Zdecydowanie zachęcam rozpoczęcie znajomości z Emerycką Szajką od pierwszej książki w serii.

Dziarscy szwedzcy seniorzy, którzy obrali w jesieni życia karierę przestępczą, mogliby spocząć na laurach i korzystając ze zrabowanych pieniędzy, cieszyć się życiem w Las Vegas. Jednak, postrzegając siebie jako współczesnych Robin Hoodów, chcą przede wszystkim pomagać potrzebującym - domom seniora, szkołom i innym niedofinansowanym instytucjom, Na to jednak trzeba o wiele większych funduszy, niż te, którymi dysponuje Emerycka Szajka. Staruszkowie przeprowadzają zatem brawurowy napad na kasyno i z łupem wracają do rodzinnej Szwecji. Tam kupują piękną willę i rozkręcają akcję pomocowo - prezentową dla emerytów.

W pełnym rozwinięciu skrzydeł przez Emerycką Szajkę, przeszkadzają jednak dwa drobiazgi. Po pierwsze staruszkowie, choć zadziwiająco skuteczni w nielegalnym pozyskiwaniu aktywów (niekiedy dosłownie same wpadają im w ręce), mają jednocześnie wyjątkowe szczęście do tracenia łupów. Po drugie - bezpośrednimi sąsiadami przyjaciół okazuje się gang motocyklowy, który niekoniecznie ma w planach, w ramach sąsiedzkiej pomocy wyłącznie pożyczanie mleka od czasu do czasu...

Czy Emeryckiej Szajce po raz kolejny uda się przechytrzyć policję? Jak ułożą się relacje z umięśnionymi i wytatuowanymi sąsiadami? Czy staruszkowie znajdą wreszcie bezpieczną przystań?

Pomysłowość seniorów nie ma sobie równych i chociaż w porównaniu z pierwszą częścią Pożyczanie.. jest troszkę słabsze, siłą rzeczy pomysł uczynienia kilku staruszków przestępcami niczym Ocean Eleven, traci urok nowości, to książka dalej jest zabawna, a motywy działalności Emeryckiej Szajki jak najbardziej wiarygodne. Oczywiście na realizację napadów trzeba spojrzeć z przymrużonym okiem, chociaż, gdy za popełnianie przestępstw biorą się amatorzy, rezultaty mogą być zadziwiające.

Cała piątka przyjaciół zachwyca kreatywnością, ale absolutną mistrzynią jest Märtha, pomysłodawczyni napadów rabunkowych. Sposób w jaki potrafi wybrnąć z tarapatów, jej przemyślane i przekalkulowane plany, wykorzystywanie z premedytacją stereotypów, jakie kojarzą się ze starszymi osobami, jak również cudowne improwizacje Märthy w razie potrzeby, przekonują, że nigdy, przenigdy nie należy lekceważyć starszych pań.

Audiobook, którego słuchałam, czytał pan Artur Barciś. Jestem bardzo, bardzo na tak!

Autorka, Catharina Ingelman-Sundberg, była gościem Śląskich Targów Książki w Katowicach, dzięki temu mam mój pierwszy autograf na audiobooku. 😃Pod hasłem
Gra w kolory

Catharina Ingelman-Sundberg Pożyczanie jest srebrem, a rabowanie złotem, Sonia Draga, Katowice 2016.

2 komentarze:

 1. Ciekawa pozycja. Wcześniej o niej nie słyszałam :)

  Buziaczki! ♥
  Zapraszam do nas 😍
  Świat oczami dwóch pokoleń

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta książka jest tak intrygująca (przez swoją inność), że aż fascynująca... choć nie mam pojęcia czy w rzeczywistości by mi się spodobała.

  OdpowiedzUsuń