poniedziałek, 31 lipca 2017

Tajemnica zaginionej kotki

źródło
Poznajcie Kamilę, jedenastolatkę z Olsztyna. Razem z przyjaciółką - Zuzą, opiekuje się rasową kotką i kwiatkami w mieszkaniu sąsiadki, bibliotekarki, która wyjechała na urlop. Dziewczynki przez cały tydzień z ochotą i zaangażowaniem wypełniają swe obowiązki, ale ostatniego dania dochodzi do katastrofy. Zaabsorbowane przygotowaniami do zbliżającego się wyjazdu na kolonie przez nieuwagę zostawiają w mieszkaniu bibliotekarki otwarte drzwi na balkon.

Gdy po pewnym czasie przypominają sobie o niedopatrzeniu i biegną do mieszkania, okazuje się, że kotka zniknęła.

Mimo pomocy kolegów, Wojtka i Krzyśka, poszukiwania nie dają rezultatu. Dziewczynki są przerażone losem Teośki oraz nie wyobrażają sobie reakcji rodziców na ich nieodpowiedzialność.

Dzieci wpadają na trop zaginionej kotki, ale wszystko wskazuje na to, że mają do czynienia z porwaniem! Czy poradzą sobie bez wsparcia dorosłych?

Gdy Kama otrzymuje dziwnego Sms-a, przyjaciele muszą podjąć decyzję, czy zgłosić sprawę na policję, poprosić o pomoc rodziców, czy spróbować samodzielnie odnaleźć kotkę. Głosowanie przesądza sprawę i dzieci podejmują wyzwanie. ale do odkrycia tajemnicy daleka droga, przed nimi zadania do wypełnienia i zagadki do rozwiązania.

[1]
Kamila, Zuza, Krzysiek i Wojtek wędrują po Olsztynie, poznając przy okazji zabytki swojego miasta. Questing przygotowany przez nieznanych sprawców zmusza dzieci do współpracy i logicznego myślenia. Ale czy uda się odzyskać kotkę?

Książeczka Beaty Sarnowskiej w bardzo udany sposób łączy kryminalną zagadkę i przygodę z odkrywaniem tajemnic Olsztyna. Nie brakuje w niej humoru i całkiem pokaźnej porcji wiedzy oraz ciekawostek. Dzieci szukają wskazówek w internecie i w książkach, odwiedzają bibliotekę i najważniejsze olsztyńskie zabytki.


[2]
Tajemnica zaginionej kotki jest ślicznie wydana. Ilustracje Artura Nowickiego są ogromnie sympatyczne i pomysłowo łączą fotografie rzeczywistych miejsc z rysunkami bohaterów. Na wewnętrznych stronach okładki umieszczono plan Olsztyna z zaznaczonymi miejscami występującymi w książce. 

Przygody paczki Kamili są świetną pozycją, jeżeli Olsztyn jest na trasie Waszych wakacyjnych wędrówek. Można ją czytać zarówno przed, w trakcie, jak i po zwiedzaniu stolicy Warmii i Mazur. Ja ogromnie żałuję, że nie znam (jeszcze) tego miasta - z całą pewnością lektura Tajemnicy... byłaby jeszcze ciekawsza.

[3]


[1] Beata Sarnowska Tajemnica zaginionej kotki, il. Artur Nowicki, Wydawnictwo Skrzat, Kraków 2016, str. 42-43
[2] jw. str. 110-111
[3] jw. str. 102-103Brak komentarzy:

Prześlij komentarz