piątek, 31 maja 2013

Zaginione historie. Zwiadowcy.

źródło:wydawnictwo-jaguar.pl
Ostatni (ponoć) tom „Zwiadowców”, bestsellerowego cyklu, który pokochali nie tylko młodzi czytelnicy. „Zaginione historie” rzucają nieco światła na nie opisane dotąd przygody bohaterów.
Co wydarzyło się po wydarzeniach opisanych w „Cesarzu Nihon-Ja”? Kim był Halt, zanim został zwiadowcą? W jakich okolicznościach zginął ojciec Willa?
Skąd wzięli się dodatkowi gościa na romantycznej kolacji Gilana i Jenny?
Na te i inne pytania odpowiadają właśnie „Zaginione historie” – książka, która powstała na wyraźne życzenie milionów fanów na całym świecie.

Zdecydowanie jestem tym, wspomnianym wyżej, "nie tylko młodym czytelnikiem". :) Pierwsza książka z serii, Ruiny Gorlanu, została kupiona dla mojej młodzieży. Zanim jednak młodzież po nią sięgnęła, ja przejrzałam i przepadłam :). W tej chwili jesteśmy już po lekturze całej serii Zwiadowcy oraz po najnowszej trylogii tego autora pt. Drużyna.

Opowieści nocy na wieczory majowo-czerwcowe


Opowieści nocy Nory Roberts to zbiór dwóch, niezwiązanych ze sobą, minipowieści: Nocny klub i Nocne kompozycje.

Nocny klub
Jonah Blackhawk, właściciel modnego nocnego klubu w Denver, ma dług wdzięczności wobec komisarza policji, Boyda Fletchera. Gdyby ten się nim nie zainteresował, Jonah, wzorem wielu chłopców z zakazanych dzielnic, mógłby źle skończyć. Dlatego dziś zgadza się współpracować z policją, która uważa, że ofiarami perfekcyjnie przeprowadzonych włamań są członkowie jego klubu. Sytuacja się komplikuje, ponieważ śledztwo prowadzi Allison Fletcher, atrakcyjna młoda kobieta, która bardzo się Jonahowi podoba. Jednak to córka Boyda...

Nocne kompozycje
Maggie Fitzgerald, córkę wybitnej pieśniarki i znanego reżysera, pasjonuje komponowanie muzyki. W krótkim czasie zdobywa wiele prestiżowych nagród, między innymi dwa Oscary i pięć nagród Grammy. Odnosi sukces, niestety, los jej nie oszczędza: w wypadku traci rodziców, a mąż popełnia samobójstwo. Choć do małego miasteczka w Maryland trafia przypadkiem, nie waha się ani chwili i kupuje stary dom, by tu się na stałe osiedlić. Jest przekonana, że z dala od Los Angeles i Hollywood wreszcie odnajdzie spokój. Nie wie, że przed laty doszło tu do tragedii: zginął właściciel domu. Wkrótce okazuje się, że sprawa nie jest zamknięta...

Obie historie, choć różne, mają podobną strukturę.

czwartek, 30 maja 2013

Róże cmentarne

źródło
Nadkomisarz Jarosław Pater przygotowuje się do wakacyjnego wyjazdu z atrakcyjną kobietą, kiedy dostaje wezwanie do zbadania dziwnej sprawy: W tartaku pod Wejherowem znaleziono zmumifikowane zwłoki nieznanego mężczyzny. Co gorsza, równocześnie okazuje się, że nad morzem przebywa najprawdopodobniej seryjny morderca, który powtarza zbrodnie sprzed lat. Po ostatnim zabójstwie napisał do policji, że jedzie „pooddychać jodem”…
Pater rozpoczyna śledztwo, w którym przyjdzie mu opuścić rodzinne Trójmiasto i odnaleźć się w układach i układzikach rządzących małymi miejscowościami wypoczynkowymi. Zapracowany nadkomisarz musi zwodzić obietnicami rozdrażnioną towarzyszkę. Okazuje się bowiem, że odkryta właśnie zbrodnia przypomina zabójstwo, którego sprawcy nie zatrzymał kilka lat temu. Czy tatuaż, który miały wszystkie ofiary, będzie kluczem do rozwiązania tej zagadki?


Druga część cyklu (czy dwa tomy to cykl?) kryminałów o dochodzeniach prowadzonych przez nadkomisarza Patera napisanych przez tandem polskich  autorów: Marka Krajewskiego i Mariusza Czubaja.

Nadkomisarz Pater znajduje się w punkcie zwrotnym swojego życia, myśli poważnie o zakończeniu pracy zawodowej, zaczyna mieć nadzieję na dłuższy związek z piękną Joanną. Przygotowania do urlopu w słonecznej Grecji zakłóca wezwanie do Wejherowa, gdzie w tartaku dokonano makabrycznego znaleziska. Jednocześnie znawca historii polskiej kryminalistyki łączy popełnione w różnych miejscowościach Polski zbrodnie z morderstwami sprzed lat. Wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z seryjnym mordercą naśladowcą. Na domiar złego dla Patera psychopata wysyła wiadomość do policji zapowiadając kolejne morderstwo na Wybrzeżu. W tej sytuacji nie tylko urlop i romans nadkomisarza stanie pod znakiem zapytania, w przypadku niepowodzenia odejście na emeryturę nie będzie zwieńczeniem wieloletniej służby, lecz ucieczką i porażką.

niedziela, 26 maja 2013

Niespodziewany trup

źródło: www.prozami.pl
Zuchwały napad na bank, zamaskowani bandyci, przypadkowi świadkowie. I trup. Policja ma co robić, szczególnie że w tym małym miasteczku niewiele jest równie intrygujących spraw. Czy trup ma związek z napadem? Czy świadek rozpozna sprawców? A może oni zdołają wcześniej unieszkodliwić świadka? W tej przesiąkniętej humorem powieści, wątek kryminalny mocno rywalizuje z obyczajowym, gdzie na pierwszy plan wysuwa się dziewczynka, która usilnie pragnie znaleźć kandydata na… tatusia.
Książki Małgorzaty J. Kursy odkryłam latem ubiegłego roku. Bardzo mi się podoba, że autorka wybrała jako miejsce akcji Kraśnik, w którym mieszka od dzieciństwa. Dzięki temu doskonale charakteryzuje małomiasteczkowe klimaty, mieszkańców i ich codzienność. Oczywiście nie jest to dokument ani reportaż, ale humorystyczna powieść obyczajowo-kryminalna.
Z przyjemnością spotkałam w niej bohaterów z poprzednich książek, ale jeśli ktoś ich jeszcze nie czytał, to nieznajomość ta nie powinna specjalnie przeszkadzać w odbiorze najnowszej historii.

sobota, 25 maja 2013

Najczarniejszy strach

źródło: lubimyczytac.pl
Na Myrona jak grom spada wiadomość, że ma nieślubnego syna, którego istnienia nawet nie podejrzewał. Co więcej, Jeremy choruje na rzadką odmianę białaczki - by go uratować konieczny jest przeszczep szpiku kostnego. Niestety, jedyny zarejestrowany dawca, niejaki Taylor, przepadł bez śladu. Myron ustala jego prawdziwe nazwisko - Lex. Ale Lex jest nieuchwytny, a podający się za niego człowiek przez telefon każe mu pożegnać się z chłopcem. Powtarza przy tym maniakalnie "siej ziarno". Siej Ziarno to przydomek seryjnego porywacza i mordercy opisanego w serii artykułów przez Stana Gibbsa - dziennikarza, którego media i FBI oskarżyły o fabrykowanie informacji. Są na to niepodważalne dowody. Czy rzekomy zabójca i dawca to jedna i ta sama osoba? Kto to jest?  (opis z okładki)

Nie lubię czytać książek z serii nie po kolei, ale tym razem tak się złożyło, że w bibliotece była tylko ta - chronologicznie siódma - część kryminałów, w których głównym bohaterem jest Myron Bolitar. Na szczęście na odbiór tej historii nie miało najmniejszego wpływu to, że nie znam wcześniejszych książek. Pewne informacje, fakty z życia bohatera mogą wprawdzie popsuć trochę ich lekturę w przyszłości, ale nie powinno być to bardzo znaczne.

niedziela, 5 maja 2013

Miasteczko jak magiczna wyspa

źródło: goodreads.com
Opowieść o czterech kobietach, które muszą dokonać rozrachunku z przeszłością, zanim będą gotowe z nadzieją przyjąć to, co jeszcze przed nimi...
Avalon -  urocze, małe miasteczko na wybrzeżu Morza Irlandzkiego, trochę senne, szczególnie poza sezonem turystycznym. Wprowadzenie nas w klimat tego miejsca i charakterystyka bohaterek tej opowieści to zdecydowanie mocniejsza strona tej książki. Z dużą przyjemnością wybrałabym się do Avalon na dłuższą majówkę. Zresztą to chyba nic zaskakującego - nazwa miasteczka  została wybrana przez autorkę raczej nie przypadkowo - to jednocześnie nazwa mitycznej wyspy z legend celtyckich, gdzie podobno został pochowany król Artur. Musi być tam naprawdę pięknie, a wszystkie problemy dają się rozwiązać.
Cathy Kelly niespiesznie przedstawia mieszkańców Avalon - pomimo kilku bohaterek nie miałam problemu ze śledzeniem historii każdej z nich.