sobota, 27 lutego 2016

Przygód w Zatoce Okrętów ciąg dalszy

źródło
Przeczytanie pierwszych dwóch części detektywistyczno-przygodowej serii CLUE norweskiego pisarza (byłego policjanta) Jørna Liera Horsta ma poważny efekt uboczny - uzależnia. :)

Każda z książek jest odrębną historią, łączy je wątek zaginięcia i tajemniczej śmierci matki jednej z bohaterek. Chociaż można zacząć je czytać od dowolnej części (autor streszcza najważniejsze informacje z poprzednich książek), ale czemu odbierać sobie przyjemność ze stopniowego odkrywania tajemnicy?
Polecam zatem czytać je po kolei, zaczynając od Zagadki salamandry i Zegara maltańskiego.

Część trzecia - Zagadka dna morskiego rozpoczyna się od makabrycznego znaleziska na plaży - uciętej ludzkiej stopy w bucie. Na szczęście to tylko rekwizyt - w Zatoce Okrętów trwają zdjęcia do filmu kryminalnego. Cecilia, Leo i Une z zainteresowaniem śledzą pracę filmowców, a nawet kręcą własny film z planu zdjęciowego. Lato ma się już ku końcowi i trzeba zacząć myśleć o szkole, poczynić stosowne zakupy, ale wciąż jeszcze dzieci mają sporo wolnego czasu, dzięki czemu zauważają nietypowe zachowania niektórych z gości. Gdy ginie jedna z kamer filmowców, to właśnie Cecilia, Leo i Une z nieodłącznym Egonem, analizując własne nagrania, ustalają sprawców kradzieży. Ale czy wyjaśnią ich pobudki? Jaką jeszcze tajemnicę kryją wody Zatoki Okrętów? Czy mało przystępny Ornitolog potrafi rzucić nieco światła na wydarzenia sprzed roku, gdy zginęła Iselin Gaathe?

CLUE Tom 3: Zagadka dna morskiego [Jorn Lier Horst]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
źródło
Zagadka hien cmentarnych toczy się już po rozpoczęciu roku szkolnego, ale z powodu rozwoju toksycznych grzybów na ścianach szkoły, lekcje zostają zawieszone na pewien czas. Wprawdzie dzieci mają do zrealizowania projekt przyrodniczy, ale nie przeszkadza im on w eksploracji najbliższej okolicy, a nawet posłuży jako pretekst do spędzenia nocy pod namiotem i zaobserwowania, kto pod osłoną ciemności rozkopuje groby na starym cmentarzu.

Opowieści Starego Tima o zatopionym kutrze, o potępionym pastorze, czy nieszczęściu, które spotkało pewną rodzinę, naprowadzą paczkę przyjaciół na tajemnice z przeszłości, a ukryte złoto, zrabowane Niemcom podczas wojny, rozpali ich wyobraźnię. Pomimo niesprzyjającej, jesiennej już, pogody, dzieci prowadzą swoje dochodzenie i po raz kolejny wchodzą w drogę niebezpiecznym ludziom.

Przygody trójki nastolatków, Cecilii, Leo i Une, poruszają wyobraźnię i zaspokajają potrzebę odkrywania tajemnic, znajdywania skarbów, demaskowania złoczyńców, która jest skrytym marzeniem większości dzieci (i nie tylko). Fabuła jest interesująca, choć poprowadzona na tyle prosto, by była odpowiednia dla młodszych nastolatków. Dla dorosłego czytelnika Zagadki są lekturą na jakąś godzinkę, ale to bardzo intrygująca przegryzka.

Autor bardzo sprytnie odsłania w każdej części rąbek tajemnicy, jaka zakrywa okoliczności śmierci matki Cecilii. Robi to tak, by wyjaśniając troszkę, stawia następne znaki zapytania. W efekcie trudno odłożyć książkę, a po skończeniu jednej, nasila się pragnienie, by móc przeczytać następną. Mówiłam - uzależnia. :) Niestety na polskie wydanie kolejnych części przyjdzie nam poczekać do 2017 roku, więc przymusowy odwyk zapewniony :(


3 komentarze:

  1. Oj, uzależnia... :) Ale nie czytam co tu napisałaś, bo niedługo sama je przeczytam :) Czekam na dostawę :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Uzależnia na maksa! A kiedyś chciałam nauczyć się norweskiego. Trzeba było to zrobić to teraz bym przeczytala reszte ksiazek ;-)

    OdpowiedzUsuń