niedziela, 27 lipca 2014

Ostrożnie z marzeniami, czyli uważajcie na starsze panie!

źródło
Stan posiadania Agnieszki Starzyk przed przyjęciem spadku po wujku:
Narzeczony - 1
Interesująca praca -1
Kot - 0
własne mieszkanie - 0
kłopoty - 0 (prawie)

Licząc na uśmiech losu, Agnieszka nie słucha ostrzeżeń matki, przyrodniej siostry zmarłego wujaszka i po sprawdzeniu, czy zapisany dom nie jest obciążony długami i czy nie zawali się jej na głowę decyduje się przyjąć spadek, co ma daleko idące konsekwencje.

Stan posiadania Agnieszki parę miesięcy po przyjęciu spadku po wujku:
Narzeczony - 0
Interesująca praca - 1 (ale chwilami wisi na włosku)
Kot - 1 (kotka)
własne mieszkanie - 1 (w zasadzie 1/2 domu)
kłopoty - bardzo dużo
plus bonus: Sabina Boszko, teściowa śp. wujka Tadeusza, właścicielka drugiej połowy domu.

Niewinnie wyglądająca starsza pani pała niezrozumiałą niechęcią do współlokatorki i wypowiada jej wojnę podjazdową.
Nie można jej odmówić inteligencji, pomysłowości i bezwzględności. W oczach sąsiadów to Sabina wygląda na ofiarę młodej, pozbawionej skrupułów  lokatorki, która chce przejąć cały dom na własność. Nawet znajomi i przyjaciele Agnieszki uważają, że dziewczyna przesadza, a i narzeczony daje się zmanipulować uroczej staruszce. Jedynym oparciem dla Agi jest jej wieloletnia przyjaciółka Baśka. Wprawdzie ona też początkowo sceptycznie pochodzi do relacji koleżanki, ale w wyniku nieostrożności Sabiny, udaje się jej ujrzeć sprawy we właściwym świetle.

Zbieg okoliczności sprawi, że Agnieszka na domiar złego wejdzie w drogę kryminalistom, a Sabina na zasadzie "wróg naszego wroga naszym sprzymierzeńcem" skwapliwie wykorzysta okazję, by zaszkodzić współlokatorce. Czy jednak krucha, starsza pani nie przeceni swoich sił i będzie w stanie dotrzymać pola gangsterom? Jedno jest pewne - Agnieszka nie jest równorzędnym przeciwnikiem dla Sabiny, która jest po prostu mistrzynią manipulacji, świetna aktorką i zdecydowanie dążącą do celu przebiegłą osobą, a w dodatku fantastycznie potrafi wykorzystać znajomość natury ludzkiej. Agnieszce przydałoby się szkolenie przeprowadzone przez Janeczkę i Pawełka Chabrowiczów, niezapomnianych dziecięcych bohaterów Joanny Chmielewskiej. Może wtedy panna Starzyk miałaby jakieś szanse w starciu z upiorną Sabinką?

Czytając o budzących grozę pomysłach dwulicowej Sabiny, oburzając się na nią i szczerze współczując Agnieszce, z każdą stroną rósł we mnie niechętny podziw dla starszej pani. Jednocześnie dobrze się bawiłam, a Ostrożnie z marzeniami okazało się udaną wariacją na temat dziedziczymy wymarzony domek i żyjemy długo i szczęśliwie, będącą komedią obyczajowo - kryminalną.

Ostrożnie z marzeniami [Maja Kotarska] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE


Wyzwania: Grunt to okładka, Pod hasłem, Żbik i Skandynawowie, Z półki.

Maja Kotarska, Ostrożnie z marzeniami, Prószyński Media, Warszawa 2013, e-book.

6 komentarzy:

 1. To książka którą MUSZĘ przeczytać, to w 100% moje klimaty :) no i jak widać raczej trzeba uważać na starsze panie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przy tej lekturze uśmiałam się jak nigdy. Szczególnie z pomysłowości starszej pani :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Brzmi świetnie :) A nie słyszałam o tym wcześniej...
  Aine - już teraz życzę Ci świetnego urlopu!

  OdpowiedzUsuń