sobota, 24 czerwca 2017

Wpadły mi w oko - nowości i zapowiedzi na początek lata

Zapraszam na bardzo subiektywny zestaw nowości które chętnie widziałabym w mojej urlopowej walizce lub na Kindelku.

[okładki i opisy książek pochodzą ze stron wydawnictw, kliknięcie na grafiki przeniesie Was do źródeł]


Obyczajowo

Anne B. Ragde Raki pustelniki Smak Słowa
05.06.2017


O pierwszej części sagi Anne B. Ragde pisałam TU.  Druga część też już za mną (KLIK). Bardzo podoba mi się sposób w jaki autorka opisuje zwyczajne życie zupełnie zwyczajnych ludzi, pokazując emocje, nadzieje, lęki, tęsknoty, czy osamotnienie. Czekam na część trzecią.

Po burzliwych wydarzeniach – śmierci matki i ujawnieniu rodzinnych tajemnic – bracia Neshov próbują wrócić do codzienności. Margido, właściciel domu pogrzebowego, stara się ułożyć swoje życie osobiste. Pragnienie dziecka powoduje, że Erlend i jego partner stają w obliczu ważnych wyborów. Przepełniony samotnością i goryczą Tor pozostaje w domu i nadal prowadzi rodzinne gospodarstwo.

Powrót do zwykłego życia okazuje się tylko pozorem. Losy bohaterów zostają wywrócone do góry nogami. Margido, Erlend i Tor nie tylko muszą stawić czoła nowym wyzwaniom, lecz także ciążącej na nich tajemnicy oraz skomplikowanym rodzinnym relacjom. Czy spotkanie braci po latach i wspólne przeżycie śmierci matki wystarczy jednak, by rodzinie udało się przetrwać? Anne B. Ragde snuje refleksje o odkrywaniu siebie i sile więzów krwi. Poszukuje odpowiedzi na pytanie, czym tak naprawdę jest rodzina – podporą czy obciążeniem.


Anne B. Ragde Na pastwiska zielone Smak Słowa
07.07.2017


Torunn walczy o utrzymanie rodzinnego gospodarstwa, mając do pomocy młodego zmiennika Kai Rogera. Margido jest zajęty modernizacją i rozwojem działalności swojego biura pogrzebowego w Trondheim. Tymczasem w Kopenhadze panuje ożywione podniecenie, ponieważ Erlend i Krumme spodziewają się dzieci z Jytte i Lizzi. Planują wielką przebudowę silosa w Neshov i zamierzają korzystać z gospodarstwa jako miejsca na wakacje. Obie pary wspólnie jadą do rodzinnego gospodarstwa z planami na przyszłość i własnym architektem. Tego lata wiele zmieni się w Byneset, gdy tak niezwykle odmienni członkowie rodziny ponownie zbiorą się razem…

W powieści „Na pastwiska zielone” śledzimy dalsze losy ludzi i gospodarstwa, których poznaliśmy w powieściach „Ziemia kłamstw” i „Raki pustelniki”. Wiele może jeszcze Czytelnika zaskoczyć…


Karolina Wilczyńska Stacja Jagodno. Życie jak malowane Czwarta Strona
14.06.2017


Po lekturze Serca z bibuły, myślałam, że na dobre zakończyły się moje wizyty w Jagodnie. Tymczasem w czerwcu - niespodzianka! Karolina Wilczyńska wróciła do swoich bohaterów. Z przyjemnością przekonam się co u nich słychać, a TU, równo rok temu, pisałam o pierwszych trzech tomach Stacji Jagodno.

Do Jagodna zawitała wiosna, a wraz z nią pojawiły się nowe plany, wyzwania i nowi goście.

Eliza maluje przepiękne anioły na porcelanie, lecz skrywa w sobie bolesną tajemnicę… Jej synek wierzy w moc dobrej wróżki napotkanej w starym dworku – może ona sprawi, że mama nie będzie już smutna?

Zmiany następują w życiu Tamary, Ewy i pozostałych bohaterów związanych ze Stacją Jagodno. Która z kobiet odda pierścionek zaręczynowy? Gdzie znika Łukasz i kto odwiedza leśną kapliczkę?

Anna J. Szepielak Francuski klejnot Nasza Księgarnia
19.07.2017

Kontynuacja powieści "Francuskie zlecenie".

Francuskie zlecenie czytałam jeszcze jako Zamówienie z Francji - debiut Anny J. Szepielak. To było coś idealnie w moim guście - obyczajówka dobrze doprawiona humorem i historią, plus tajemnica z przeszłości. Kusi mnie, by sprawdzić co autorka pozmieniała w odświeżonym wydaniu swojej debiutanckiej książki i przy okazji przypomnieć sobie historię Ewy przed lekturą Francuskiego klejnotu.

Chrześnica Ewy, Kalina, boryka się z poważnymi problemami. Zawiść rodziny, internetowe oszczerstwa oraz straty finansowe, które przynosi prowadzony przez nią pensjonat to zaledwie czubek góry lodowej. Zatroskana Ewa przeczuwa, że dziewczyna nie poradzi sobie bez wsparcia, dlatego obmyśla sprytny plan i zaprasza do Polski przyjaciela z Francji. Tymczasem sama otrzymuje kłopotliwy spadek, który przyniesie jej więcej zmartwień niż pożytku. Niechcący otworzy drzwi do przeszłości i zbudzi dawno uśpione duchy przodków...

Lorraine Fouchet Między niebem a Lou Media Rodzina
12.06.2017


Nie znam tej autorki, ale zarówno opis, jak i okładka bardzo mnie kuszą. Do tego Bretonia, którą zachwyciłam się po lekturze kryminałów Jean-Luc Bannaleca!

Gdy umiera ukochana żona Josepha, Lou, życie emerytowanego doktora wali się w gruzy. Pogrążony w rozpaczy, najchętniej podążyłby za nią. Tymczasem złożony u notariusza pożegnalny list Lou nakłada na niego szczególne zadanie, dotyczące ich dzieci. Początkowo zbuntowany Joseph stopniowo odkrywa, że nigdy nie jest za późno na zainteresowanie bliskimi, a wszystkie problemy mogą być rozwiązane dzięki sile rodzinnej miłości.

Romantyczna francuska powieść o dojrzewaniu w każdym wieku, umiejscowiona na tle sugestywnie opisanej przyrody pięknej bretońskiej wyspy Groix.

Obyczajowo i historycznie

Katarzyna Majgier Kuchennymi drzwiami. Światło i cień Zwierciadło
07.06.2017

Kolejna kontynuacja książki bardzo lubianej przeze mnie autorki - Kraków i barwne postacie z wielką historią w tle.

Minęło dwadzieścia lat od dnia, kiedy Teodor Lutoborski spisał testament, a podkuchenna Zosia straciła pracę i wyruszyła do Krakowa. Teraz dorastają jej dzieci: najstarsza, Klementyna, interesuje się fotografią, Bronek dobrze sobie radzi w szkole, a Staszek – na gospodarstwie. Największy niepokój matki budzi jednak najmłodsza, Janka, świadoma swojej urody i sprytu.

Kuzynka Zofii, Franciszka, w końcu się ustatkowała, ale czy niedoręczone listy, odnalezione po latach, nie zniszczą jej szczęścia?

Olek Dąbrowski planuje pójść w ślady ojca i zostać lekarzem, a Kazik Rozchodowski, pracujący u krewnych, myśli o karierze w wojsku. Coraz częściej ogarniają go wątpliwości, co do okoliczności śmierci jego ojca i w końcu postanawia zbadać tę sprawę, nieświadomy, że odkryje więcej niż się spodziewał.

Jednak kiedy młodzi krakowianie snują plany na przyszłość, w Sarajewie ich rówieśnicy przygotowują zamach...

Na losy bohaterów wpływa wielka historia - Titanic, reklamowany jako niezatapialny statek wypływa w swój pierwszy rejs, wybucha I wojna światowa, Kraków zmienia się w twierdzę, a mieszkańcy są ewakuowani do obozów dla uchodźców. Po wojnie wybucha epidemia grypy zwanej hiszpańską....


Kryminalnie

James Runcie Sidney Chambers. Złowroga noc Marginesy
06.06.2017Ksiądz Sidney Chambers powraca w kolejnym tomie swoich detektywistycznych przygód.

O pierwszej części cyklu James Runcie pisałam TU. Nie jest to może pozycja, którą muszę mieć już, natychmiast, ale jak się trafi interesująca promocja na ebooki, to sięgnę na pewno.

Gdy jeden z wykładowców ginie w czasie nielegalnej wspinaczki na dach świątyni, Sidney nie chce uwierzyć, że to nieszczęśliwy wypadek, a rozwiązanie zagadki przerasta jego wyobrażenia. Prozaiczny z pozoru pożar pracowni fotografika też okazuje się co najmniej zagadkowy, nie daje też spokoju Sidneyowi zgon wykładowcy matematyki, rzekomo spowodowana zawałem serca. Najbardziej wstrząsającą sprawą Sidneya jest jednak śmierć młodego zdolnego krykiecisty, który odszedł w straszliwych męczarniach.

To nie wszystko, z czym Sidney musi się zmierzyć. Czy dokona wreszcie wyboru pomiędzy olśniewającą panną z wyższych sfer a czarującą niemiecką wdową? Przed podjęciem decyzji Sidney udaje się do Berlina, gdzie trafia w sam środek międzynarodowej afery szpiegowskiej.

Anna Bieńkowska Tu się nie zabija Wydawnictwo W.A.B.
14.06.2017


Na ten kryminał zwróciłam uwagę przede wszystkim ze względu na miejsce akcji. Morderstwo na moim uniwersytecie! ;-)

Morderstwo w samym sercu zabytkowego kampusu? Tego jeszcze nie było!

Młoda sierżant Iga Mirska nie ma lekko: w pierwszym dniu nowej pracy przydzielono ją do arcytrudnego śledztwa. Brutalne morderstwo profesora Zawistowskiego wstrząsnęło naukowym światkiem, bo przecież na uniwersytecie się nie zabija. W dodatku każdy ze  współpracowników ofiary ukrywa swoje mroczne sekrety... Czy Mirskiej uda się przeciąć ten gordyjski węzeł kłamstw i niedomówień i udowodnić nowemu szefowi, że nadaje się do pracy w wydziale kryminalnym?

Katarzyna Puzyńska Czarne narcyzy Prószyński i Ska
13.06.2017


Ósmy tom sagi o Lipowie. Jak zwykle jestem jedną książkę zapóźniona. Przede mną jeszcze Dom czwarty.

Brodnica przygotowuje się do obchodów lipcowego Święta Policji. Daniel Podgórski nie ma jednak powodów do radości. Niektórym ludziom bardzo zależy, żeby jak najszybciej zapomniał o zamkniętej już sprawie śmierci trójki bezdomnych. Przy każdym z ciał z jakiegoś powodu pozostawiono niewielkie wahadełko. Pewna dziennikarka sugeruje policjantowi, żeby szukał odpowiedzi w opuszczonym domu ukrytym w leśnej gęstwinie. Miejscowi wierzą, że to miejsce nawiedzane przez diabła. Kobieta wkrótce znika bez śladu, a Podgórski wraz z byłą komisarz Kopp odnajduje kolejne ciało. Co ma z tym wspólnego niepokojąca wiadomość, którą Weronika Nowakowska otrzymuje od nieznanego nadawcy? Dlaczego drobny złodziejaszek ginie tego samego dnia, kiedy wychodzi z więzienia? I jakie znaczenie dla sprawy mają czarne narcyzy?

Groza

Stefan Darda Nowy dom na Wyrębach Videograf
14.06. 2017


W zasadzie nie czytam literatury grozy, ale jak już kiedyś powiedziałam - dla Dardy robię wyjątek! Długo oczekiwana kontynuacja debiutanckiego Domu na Wyrębach (KLIK). Chyba stęskniłam się za Baśką.. ;-)

Minęło kilka miesięcy od dnia, w którym Hubert Kosmala po raz ostatni odwiedził Wyręby, jednak wydarzenia, które miały tam miejsce na początku 1996 roku, zaczynają coraz mocniej odbijać się na jego życiu prywatnym i zawodowym. W pewnym momencie uświadamia sobie, że ucieczka od opuszczonego domu i związanych z nim wyrzutów sumienia to droga donikąd, wyjeżdża więc na jakiś czas do Wyrębów, aby zmierzyć się z własnymi demonami i odzyskać spokój ducha. Martwa cisza zalegająca nad tym miejscem jest trudna do zniesienia, a poczucie zagrożenia z dnia na dzień staje się coraz bardziej dojmujące. Czy wszystko zmieni się na lepsze wraz z przybyciem do Wyrębów nowych mieszkańców? A może to właśnie ich obecność sprawi, że Hubert uwierzy we wszystko, co Marek Leśniewski opisał w swoim pamiętniku...?


Dzięcięco/młodzieżowo

Adam Faber Kroniki Jaaru. Księga Luster Czwarta Strona
14.06.2017


Z opisu wygląda na coś, co mogłoby zainteresować moją Siostrzenicę.

Kate jest typową nastolatką. Mieszka u swojej ciotki w Londynie​ i wiedzie spokojne życie. Pewnego dnia staje na progu tajemniczego sklepu pełnego czarodziejskich przedmiotów, od właścicielki którego otrzymuje Księgę Luster. Dziewczyna rzuca miłosny urok na przystojnego Jonathana, lecz czar skutkuje zupełnie inaczej, niż by tego oczekiwała. Kate trafia do Jaaru, krainy zamieszkanej przez magiczne stworzenia.

Fion jest ferem, baśniową istotą. Jego stosunki z ojcem są coraz gorsze, więc w akcie buntu opuszcza dom, by odnaleźć przypisaną mu czarownicę. Wpada w ręce niebezpiecznej nimfy Erato​ i przez swoją naiwność wprowadza do świata magii wielki zamęt.

Tymczasem w Londynie ciotka dowiaduje się, że ze sklepu pani Selene zniknął magiczny kamień o potężnej mocy. Czy uda się go odnaleźć? Jak Kate, początkująca wiedźma, poradzi sobie w świecie Jaaru, mając u boku ekscentryczne fery i wyniosłego jednorożca? I co tak naprawdę skrywa plan nikczemnej Erato? ​​


Jørn Lier Horst, Hans Jørgen Sandnes Operacja Cyrk Media Rodzina
05.06.2017Kolejna przygoda młodych detektywów ze Szwecji. Mój młody czytelnik pomalutku z niej wyrasta, ale sentyment pozostał.

Tiril, Oliver i Otto ponownie na tropie! Do Elvestad przyjeżdża cyrk Mantovani. Całe miasto uczestniczy w cyrkowej paradzie, publiczności prezentują się akrobaci, magicy oraz wytresowane zwierzęta. Świetną zabawę młodych detektywów zakłóca wiadomość o włamaniu do domu dziadka Franza. Złodziej nie pozostawił zbyt dużo śladów, jedynym tropem jest odcisk buta oraz białe piórko. Co zostało skradzione dziadkowi Franzowi? I w jaki sposób Tiril, Oliver i Otto rozwiążą kolejną zagadkę?

Beata Sarnowska Wielka afera w teatrze lalek Wydawnictwo Skrzat
czerwiec 2017I coś z polskiego podwórka, również w klimatach detektywistycznych.

Podczas spektaklu w Olsztyńskim Teatrze Lalek w niewyjaśnionych okolicznościach znika pochodząca z Kopenhagi wypożyczona kukła Królowej Śniegu. Kama, Zuza, Krzysiek i Święty, obecni na lekcji teatralnej, przypadkiem dowiadują się o kradzieży i postanawiają w tajemnicy przed dorosłymi wytropić złodzieja lalek. Kto nim jest? Zadłużona szatniarka, zwolniony portier czy szukająca zemsty krawcowa? A może należy poszerzyć krąg podejrzanych?


Konrad T. Lewandowski Szatan i spółka Nasza Księgarnia
12.07.2017
I na koniec książka, o której tytuł w pierwszej chwili zasugerował mi, że jest bezpośrednią kontynuacją przygód Adama Cisowskiego. Szatana z siódmej klasy czytałam wielokrotnie i o ile przy pierwszych z nim spotkaniach (zresztą dotyczy to również Panny z mokrą głową i szalonej Ewci) po prostu świetnie się bawiłam, to z czasem na radość z lektury kładła się cieniem świadomość, jak zawalił się później świat, w którym przyszło im żyć. Wolę zatem myśleć o nich jak o postaciach zatrzymanych w czasie, zawsze młodych, i może nie zupełnie beztroskich, ale jednak szczęśliwych. Dlatego nie wiem, czy sięgnęłabym po dalsze przygody Adama z lat trzydziestych, jednak perypetie jego prawnuka, współczesnego gimnazjalisty, o to już zupełnie inna para kaloszy. Intryguje mnie też w jaki sposób Adaś zawsze może liczyć na pradziadka?

Adaś, uczeń warszawskiego gimnazjum, musi rozwiązać zagadkę pewnej złowrogiej korporacji. Tak, musi – po prostu nie ma wyjścia. Innych gimnazjalistów intryga kryjąca się w posępnym drapaczu chmur na pewno by odstraszyła, ale Adaś to przecież zdolny informatyk i nieodrodny prawnuk słynnego Adama Cisowskiego, znanego kiedyś jako szatan z siódmej klasy. Na pradziadka Adaś zawsze może liczyć – i tak samo na Ewę: wrażliwą na cudzą krzywdę i przebojową koleżankę z klasy, która nie boi się mafiosów, korporobotów ani sił nieczystych…


A co znajdzie się w Waszych urlopowych bagażach?

8 komentarzy:

 1. Właśnie czytam "Nowy dom na wyrębach". Zaczyna się obiecująco, zobaczymy co dalej :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakieś kryminały, cały pakiet audiobooków, na pewno fantastyka.. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie podobnie - plus obyczajówki. Tak, czy tak - Kindelek jedzie :))

   Usuń
 3. Jeszcze nie mam ostatecznej listy na urlop... Nie mogę się ogarnąć jakoś...

  Z Twoich kuszących zapowiedzi to oczywiście czekam na Szepielak - oczywiście to przez Ciebie :P Czytałam zmienione wydanie, ale nie jestem pewna co zostało zmienione hihi Niektóre szczegóły były dla mnie nowym odkryciem, ale nie wiem czy dopisane czy zwyczajnie nie pamiętałam tak dokładnie. I tak dobrze się bawiłam :)

  A Szatan z 7 klasy to kultowe dzieło! Uwielbiam! Czytałam i oglądałam, niezliczoną liczbę razy i to chyba istny rekord a wciąż nie nudzi :)
  Jagodno chyba będzie mi dane wreszcie poznać, ale to wypowiem się za czas jakiś :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatecznej listy nie będę miała do ostatniej chwili ;-)

   Szepielak - pamiętam :))
   Ciekawa jestem jak Ci się spodoba Jagodno.

   Usuń
 4. Chciałabym w końcu poznać twórczość Puzyńskiej oraz Anne B. Ragde. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem jak to jest - ochoty mnóstwo, tylko z tym czasem... - 24 godziny na dobę, nie chce być więcej i trzeba wybierać ;-) :)

   Usuń